Au făcut show / Știința Bacău – Steaua București 3:1 (20, 14, -23, 17)

Stiinta Bacau - Steaua BucurestiCea mai numeroasă asistență la un meci de volei masculin în ultimii ani n-a rămas nerăsplătită. Știința Bacău și Steaua București au oferit un spectacol pe cinste, cu numeroase mingi disputate și cu execuții tehnice de calitate, care i-au încântat în dese rânduri pe cei prezenți. După cum o arată și scorul, ”studenții” băcăuani au fost la timona partidei, având în veteranul Mario Drăghici jucătorul numărul 1, însă toți jucătorii echipei gazdă au avut evoluții remarcabile. Singurul capitol la care Știința a avut de suferit și care a făcut-o să piardă setul al treilea, a fost preluarea serviciului. De partea cealaltă, Steaua a avut în Crăciun și Carpen cei mai buni jucători, însă n-a fost de-ajuns pentru ca gruparea militară să obțină mai mult. Una peste alta, a fost o frumoasă pledoarie pentru volei și suntem convinși că suporterii băcăuani vor continua să vină în număr mare la partidele băieților.

”Noi nu aveam decât o soluție – aceea de a câștiga, nu atât pentru a trece pe primul loc, cât pentru a vedea unde ne aflăm cu pregătirea. Spun asta, fiindcă mai avem două meciuri din sezonul regulat, după care urmează o pauză lungă pe care trebuie să știm cum s-o gestionăm. Astăzi, noi am jucat mai bine, cu excepția acelei găuri din setul al treilea, pe care n-aș putea să vă spun de ce nu l-am câștigat. A fost o noutate pentru noi numărul mare de spectatori și cu siguranță că și publicul a contribuit la victorie, fiindcă una e să joci cu mama, tata sau prietena în tribună și e altceva să ai în tribună mai mulți oameni care dovedesc că au ceva în suflet pentru sportul băcăuan”, a declarat la final MVP-ul partidei, Mario Drăghici.

Setul 1: 1-3, 8-7, 13-9, 18-14, 21-16,2.5-20. Setul 2: 4-1, 8-3, 14-8, 19-9, 25-14. Setul 3: 1-4, 5-8, 8-11, 14-16, 18-19, 22-20, 22-24, 23-25. Setul 4: 4-2, 8-4, 11-5, 14-7, 16-8, 19-12, 22-15, 25-17.

ȘTIINȚA: Achimescu, Ocunschi, Lazăr, Drăghici, Vițelaru, Purice, Ursache – libero. Au mai jucat: Sărăcuțu, Cazacu și Tîrcavu. Antrenori: Corneliu Păduraru și Eusebiu Țurcanu.

STEAUA: Tobosi, Marinca, Borcoș, Carpen, Kis, Crăciun, Tofan – libero. Au mai jucat: Dumitru, Radu, Dragomir, Grădinaru și Buldur – libero.