Cu un picior în sferturi / Spartak Subotica – Știința Bacău 1:3 (-17, 23, -21, -22)

Spartak Subotica - Stiinta BacauPreviziunile Denisei Rogojinaru și ale profesorului Florin Grapă s-au adeverit joi seară, în Serbia. Știința Bacău a câștigat prima manșă din optimile de finală ale Cupei CEV cu Spartak Subotica și a luat o importantă opțiune pentru calificarea în turul următor.

Primul set a fost dominat clar de ”studente”, care au condus la ambele time-outuri tehnice, punctând cu 13 atacuri, 4 blocaje și 8 erori ale adversarelor. Setul secund a fost condus de gazde până la 21-18, după care Știința a punctat de 5 ori consecutiv, însă sârboaicele au avut puterea să revină și să egaleze la seturi. Spartak a început mai bine și parțialul al treilea, având 10-5, după care băcăuancele au punctat de 5 ori consecutiv. Echilibrul s-a menținut până spre finalul setului, când ”studentele” s-au desprins la 22-20, câștigând apoi cu 25-21. Știința a câștigat și cel de-al patrulea set, cu 3 puncte din serviciu, 14 atacuri, 2 blocaje și 6 greșeli ale adversarelor.

”Jucătoarele au arătat o altă atitudine în acest meci. În  orice caz, la Bacău vom avea un meci greu, va trebui să muncim și să jucăm pentru a obține victoria în fața unei echipe sârbe care nu e rea deloc”, ne-a declarat antrenorul băcăuan Florin Grapă.

Returul va avea loc joi, 17 decembrie, de la ora 17, în Sala Sporturilor din Bacău. Până atunci, însă, luni, Știința va juca luni, tot pe teren propriu, de la ora 17, în campionat cu Penicilina Iași.

Spartak Subotica: Jelena Oluic (20 de puncte), Aleksandra Cveticanin (17), Tanja Sredic (12), Ana Bogdanovic (6), Emilija Antanasijevic (3), Milica Zivanovic (1), Dragana Matic – libero. Au mai jucat: Milana Rajlic (7) și Katarina Jovic. Antrenor: Slobodan Galesev.

Știința Bacău: Tatiana Lupu (13), Cristina Cazacu (12), Denisa Rogojinaru (10), Claudia Gavrilescu (9), Sabina Moisa (5), Irina Radu (2), Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Crina Bălțatu (12), Ioana Baciu (2) și Lorena Ciocian. Antrenor: Florin Grapă.