În vrie / Sport Club Bacău – Dunărea Călărași 0-2 (0-0)

SC Bacau - Dunarea CalarasiSport Club Bacău și-a continuat pasa proastă pe teren propriu, suferind a șasea înfrângere din acest sezon pe propria arenă. E foarte adevărat că, de această dată, băcăuanii au arătat o altă atitudine, așa cum e-adevărat că au avut parte de un arbitraj ostil în prima repriză, când gazdele puteau primi două lovituri de la 11 metri. În minutul 4, Cezar Lungu l-a blocat în careu pe Nemțanu, portarul oaspeților atingând și mingea și adversarul. De altfel, arbitrul Iulian Călin a dus fluierul la gură și mâna spre punctul cu var, dar s-a răzgândit subit și a lăsat jocul să continue. Apoi, în minutul 33, o centrare a aceluiași Nemțanu l-a lovit în mână pe Panait, însă din nou jocul a continuat. Și fiindcă am adus vorba de Panait, căpitanul călărășenilor văzuse doar cartonașul galben cu un minut mai devreme, după o lovitură cu cotul în figură la Hurdubei.

La toate acestea, însă, s-a adăugat un joc anemic al băcăuanilor, incapabili să pună probleme atunci când ajung cu mingea în careul advers, Pungă, Vraciu și Hurdubei fiind așii neputinței gazdelor. În plus, apărarea este în continuare de tip ”șvaițer”, aspect ce a facilitat ambele goluri ale ospeților. Mai întâi, în minutul 62, V. Alexandru a rămas singur cu Ureche, iar portarul băcăuan l-a agățat, urmarea fiind penalty și eliminare. Buș a transformat și a deschis scorul, pentru ca, peste 19 minute, tot el să se afle la originea golului al doilea, după un contraatac la capătul căruia l-a lăsat cu poarta goală în față pe V. Alexandru, care a înscris.

La finalul jocului, antrenorul Cristi Popovici și-a prezentat demisia, iar jucătorii săi n-au avut nicio reacție la aflarea veștii în vestiar. Președintele Cristian Ciocoiu a evitat să comenteze gestul lui Popovici, dar a lăsat de înțeles că, cel puțin până la finalul acestui an, se va merge pe mâna celorlalți membri ai staff-ului tehnic.

SC Bacău: Ureche – Mihălăchioae, Lozneanu, Burcă, Sascău – Sahru (53 Corban), C. Neagu, Pungă (71 A. Pavel), Vraciu – Nemțanu (63 Miron), Hurdubei. Antrenor: Cristian Popovici.

Dunărea Călărași: C. Lungu – Țenea, B. Panait, M. Popescu, M. Mureșan – S. Matei (43 S. Popescu) – Vădrariu (75 V. Andrei), Preoteasa, Saiffedine, L. Buș – Kanda (51 V. Alexandru). Antrenor: Ionel Ganea.

Arbitru: Iulian Călin (Ştefăneşti); Asistenţi: Cosmin Vătămanu şi Mihăiţă Necula (ambii din Bucureşti).

Declarații după meci

Cristian Popovici: ”Ce pot să mai spun? Din nou o înfrângere acasă, este clar faptul că suntem într-o situație ce creează disconfort tuturor. Din punctul meu de vedere, am anunțat și jucătorii, eu îmi dau demisia de onoare, pentru că așa e normal. Sunt din Bacău, nu îmi convine că am luat 6 bătăi acasă, rămâne să vorbesc cu președintele, iar eu rămân la dispoziția clubului. Este dureros, am sperat ca jucătorii să intre cu o altă atitudine. Mi s-a părut că ei s-au bătut, s-au dăruit, dar din nou nu am reușit să ne facem treaba și să ne luăm punctele. Cu siguranță antrenorul este mereu primul vinovat, iar eu îmi asum lucrul acesta. Pentru mine e dureros, nu am plecat în vară când am avut două oferte tot din seria asta și știam că va fi greu, deoarece au rămas doar jucătorii care au vrut. Am declarat și în momentul respectiv că stau la greu, însă am ajuns în situația în care îmi este greu să suport înfrângerile de pe teren propriu. Până și în piață când merg, lumea mă întreabă: Iar ați pierdut? Este o situație foarte delicată, care e apăsătoare și atunci consider că asta e soluția mai bună pentru mine.”

Ionel Ganea: ”Eu cred că a fost o victorie meritată, ținând cont de încărcătura pe care noi am avut-o în ultima săptămână, cu 3 meciuri. Pe această cale, vreau să felicit echipa gazdă pentru fair-play și dăruire, dar totodată vreau să îi felicit și pe jucătorii mei pentru modul cum au reșit să se mobilizeze și pentru acest meci. Starea terenului nu este una foarte bună, iar eu cred că astăzi am câștigat meritat. Dacă stau bine să mă gândesc și noi am avut o perioadă nu tocmai bună acasă, dar suntem echipa care nu am pierdut niciun meci în deplasare. Nici noi nu am evoluat tocmai bine pe teren propriu, dar am reușit să descopăr minusurile noastre, am făcut antrenamente pe ce am greșit pentru ca următoarele meciuri de acasă să le câștigăm. Fiecare antrenor are filosofia lui și trebuie să respectăm acest lucru. În primul rând, unul dintre minusurile echipei din Bacău este faptul că au schimbat mult echipa, una dintre aceste schimbări fiind acest portar tânăr de viitor, care nu are experiență foarte mare. În plus, știam că apărarea lor este foarte lentă. Obiectivul nostru este menținerea în Liga a II-a.”

Celelalte rezultate ale etapei a XIV-a: CS Balotești – Rapid București 0-1, Farul Constanța – Ceahlăul P. Neamț 5-0, Gloria Buzău – Bucovina Pojorâta 4-0, Oțelul Galați – Academica Clinceni 0-1, Rapid CFR Suceava – Dacia Unirea Brăila 1-2. ACS Berceni a stat.

Clasament Liga a II-a, seria IEtapa a 15-a (21 noiembrie): Academica Clinceni – ACS Berceni, Dacia Unirea Brăila – SC Bacău, Bucovina Pojorâta – Rapid CFR Suceava, Ceahlăul P. Neamț – Gloria Buzău, Dunărea Călărași – Oțelul Galați și Rapid București – Farul Constanța. CS Balotești stă.

Un comentariu la „În vrie / Sport Club Bacău – Dunărea Călărași 0-2 (0-0)”

1. Si in tur Calarasiul a fost avantajata…
    8 jocuri acasa: 6 infrangeri, 2 victorii;
    5 jocuri in deplasare: 4 victorii, 1 egal.
    Din 13 jocuri, 10 au fost „2, FINAL” !!!
    Trebuie sa vrei foarte mult sa pierzi atatea jocuri acasa. Nu mai conteaza ca au jucat cu 3 juniori, fara mijlocas defensiv, fara portar cu experienta s.a.m.d. Cauzele par a fi altele…