Stiinta Bacau - Apollon Limassol 11Voleibalistele de la Știința Bacău și-au confirmat statutul de favorite și au câștigat și returul cu Apollon Limassol din 16-imile Cupei CEV. ”Studentele” au condus în primul set de la cap la coadă, interesant fiind faptul că aproape jumătate din puncte (12) au fost făcute pe erorile adversarelor. În cel de-al doilea set, oaspetele au comis nu mai puțin de 8 greșeli neforțate și nu au făcut niciun punct cu blocajul, aspecte care le-au înlesnit gazdelor câștigarea parțialului.

Setul al treilea a început cu nervi în tabăra băcăuană, după ce arbitrii n-au sancționat un fileu atins violent de gazde, însă lucrurile s-au liniștit pe parcurs. Știința a tranșat calificarea după ce a făcut 5 puncte cu blocajul și 3 direct din serviciu. Setul al patrulea a fost o formalitate, ”studentele” punctând cu 11 atacuri, 6 blocaje, 4 ași și 4 erori ale adversarelor.

Știința Bacău se califică, așadar, în optimile de finală ale Cupei CEV, acolo unde va întâlni, în luna decembrie, echipa sârbă Spartak Subotica, care le-a eliminat pe olandezele de la Almelo. Până atunci, însă, echipa băcăuană are un meci extrem de important în campionat, luni, de la ora 18, pe teren propriu, cu CSM Târgoviște.

Apollon Prestige Limassol: Maryna Lavruk (5 puncte), Veronika Hudima (15), Katalin Kiss (14), Katerina Zakchaiou (12), Sofia Manitarou (3), Brooke French (4), Thelma Christoforou – libero. Au mai jucat: Andri Iordanous (2), Nikolina Spyrou (1), Vasiliki Chatzikonstanta. Antrenor: Ioannis Giapanis.

Știința Bacău: Sabina Moisa (4 puncte), Denisa Rogojinaru (13), Cristina Cazacu (7), Tatiana Lupu (12), Claudia Gavrilescu (10), Crina Bălțatu (4), Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Lorena Ciocian (7), Irina Radu (8), Alexandra Badea (1), Loredana Filipaș. Antrenori: Aurel Cazacu și Rareș Puni.

Un comentariu la „Calificare la pas / Apollon Limassol – Știința Bacău 1:3 (20-25, 25-22, 13-25, 14-25)”

1. Toti suporterii Stiinta Bacau sunt asteptati luni ora 17,30 la sala sporturilor ……felicitari fetelor…..forzza stiinta….