Volei feminin, Divizia A1 / Victorie scontată a băcăuanelor

Stiinta Bacau - CSU Medicina Tirgu Mures 14Vineri după-amiază, Știința Bacău a reușit să câștige cu 3-0 (25-11, 25-14, 25-22) partida din etapa a VI-a a Diviziei A1 de volei feminin împotriva Universității Cluj. În primul set băcăuancele au servit foarte bine, au intrat mult mai concentrate, iar diferența de valoare și-a spus cuvântul. Setul al doilea a adus în plus și un blocaj foarte bun, la acest capitol remarcându-se Tatiana Lupu. În ultimul set, clujencele au servit mai dificil, intrând la primul time-out tehnic cu un avans de 2 puncte. ”Studentele” băcăuane au reușit să egaleze la 16, apoi s-au distanțat  la 3 puncte. Oaspetele au avut o ultimă zvâcnire și au egalat la 19, însă experiența echipei gazdă a înclinat finalul meciului în favoarea ei. Miercuri, 11 noiembrie, Știința Bacău va disputa returul cu Apollon Prestige Limassol din Cupa CEV, în deplasare,  de la ora 21.

Știința Bacău: Sabina Moisa (3 puncte), Denisa Rogojinaru (13), Cristina Cazacu (12), Tatiana Lupu (11), Claudia Gavrilescu (11), Crina Bălțatu (11), Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Lorena Ciocian, Irina Radu, Loredana Filipaș (1), Alexandra Badea (2). Antrenor: Florin Grapă.

Universitatea Cluj: Sorina Mocan (5 puncte), Raluca Bucur (14), Alexandra Ariton (5), Alexandra Bara (5), Monica Puianu (1), Carmen Gramă (2), Lorena Dancu – libero. A mai jucat: Andreea Pintea. Antrenor: Dănuț Ciontoș.