Eșec surprinzător / SCMU Craiova – Știința Bacău 3:1 (25-19, 25-22, 22-25, 25-20)

SCMU Craiova - Stiinta BacauSâmbătă, deținătoarea Cupei României la volei feminin, Știința Bacău, a pierdut surprinzător pe terenul echipei SCMU Craiova, după o evoluție destul de modestă. În primele două seturi, echipa craioveană a condus de la început la sfârșit și și-a adjudecat seturile fără prea mari probleme. În setul al treilea, Știința a condus cu 8-6 la primul time-out tehnic, însă gazdele au reușit să revină și la cel de-al doilea time-out tehnic conduceau cu 16-15. Cu toate acestea, băcăuancele și-au adjudecat setul cu 25-22, un set în care echipa olteană a comis 10 greșeli neforțate. Ultimul set a început bine pentru ”studente”, care conduceau cu 8-6 la primul timp tehnic, dar Craiova a întors scorul și a câștigat setul cu 25-20.

Știința Bacău: Sabina Moisa (0 puncte / 2 atacuri, 1 blocaj, 1 serviciu greșit), Denisa Rogojinaru (14 puncte / 33 atacuri, 1 din serviciu, 2 blocaje, 3 servicii greșite), Cristina Cazacu (6 puncte/ 24 atacuri, 3 din serviciu, 1 blocaj), Tatiana Lupu (4 puncte / 11 atacuri, 5 blocaje, 2 servicii greșite), Claudia Gavrilescu (8 puncte / 16 atacuri, 2 din serviciu, 2 blocaje), Crina Bălțatu (7 puncte/ 15 atacuri, 1 blocaj, 1 serviciu greșit), Mihaela Albu – libero. Au mai jucat: Lorena Ciocian (1 punct / 3 atacuri, 1 din serviciu, 1 blocaj), Irina Radu (4 puncte / 16 atacuri, 1 din serviciu, 1 serviciu greșit), Loredana Filipaș (1 punct / 2 atacuri), Alexandra Badea, Nicoleta Manu – libero. Antrenor: Florin Grapă.

Miercuri, de la ora 17, echipa băcăuană va juca pe teren propriu în prima manșă a 16-imilor Cupei CEV, cu formația cipriotă Apollon Limassol.