Greu acasă / Sport Club Bacău – Farul Constanța 2-3 (1-2)

Sport Club Bacau - Farul ConstantaSport Club Bacău a pierdut sâmbătă pentru a doua oară consecutiv pe teren propriu, de data aceasta în fața Farului Constanța. Oaspeții au deschis scorul în minutul 3, prin Corocoveanu, dublându-și avantajul 19 minute mai târziu, datorită golului înscris de Chițu. Vraciu a redus din diferență în finalul primei reprize, cu o nouă execuție de efect, însă, după o serie de ratări ale gazdelor, constănțenii au marcat din nou prin Chițu, în minutul 83. Andrei Pavel a făcut 2-3 în minutul 89, iar în final Grumezescu și Adăscăliței au trecut pe lângă egalare.

SC Bacău: Ureche – Mihălăchioae, Ursu, Burcă, Sascău – Sahru (80 S. Vlad), Adăscăliței,  Dumitriu (71 Grumezescu), Pungă (60 A. Pavel) – Neagu, Vraciu. Antrenor: Cristi Popovici.

Farul: Gudea – Barna, Rusu, Pătrașcu (91 S. Ilie), Băjan – Milea, Corcoveanu, Nicorec, Cristocea, M. Ion (90 Suciu) – Chițu. Antrenor: Constantin Gache.

Cristi Popovici: “Din păcate, nu reușim să câștigăm pe teren propriu. Astăzi am plătit tribut greșelilor personale și am primit trei goluri. Spre deosebire de meciurile precedente, acum ne-am creat ocazii, am pus presiune pe adversar, dar n-am câștigat. Era o conjunctură favorabilă să stăm bine în fruntea clasamentului. Trebuie să mergem la Ceahlăul să recuperăm punctele pierdute.”

Constantin Gache: “E o victorie meritată pentru că am avut posibilitatea să închidem jocul mai repede. Am fost superiori echipei din Bacău, nu cu mult, dar suficient pentru a câștiga”.

2 comentarii la „Greu acasă / Sport Club Bacău – Farul Constanța 2-3 (1-2)”

1. Farul tocmai a declarat in faliment, cu recurs in 18 ianuarie. La primul gol, constantenii au jucat Ursu (care a luftat). De asemenea, Sascau a gafat. La bare, 1-1; pentru noi, Pavel. Au jucat dupa Ureche. Ma intreb daca Miron ar fi blocat ceva… Cred ca pana la primavara Ureche ar putea progresa, dar se risca un numar de puncte. Bacaul mai are resurse: Miron, Lozneanu, Druga, Hurdubei, Taban, Ignea…

2. 1 Rapid 8 6 0 2 12-5 18p Ad +6
    2 Rp.Sv. 9 6 0 3 13-9 18p +3
    3 Brăila 8 5 1 2 10-7 16p +4
    4 SC Bc. 9 5 1 3 9-7 16p +1
    5 Farul 8 4 2 2 13-9 14p +2
    6 Călăraşi 8 3 4 1 8-4 13p -2
    7 Clinceni 8 3 2 3 13-9 11p -1
    8 Berceni 8 3 2 3 11-12 11p -1