Handbal masculin / HC Dobrogea Sud Constanța a câștigat Cupa Municipiului Bacău

CSSM Bacau - HC Dobrogea Sud (1)Sâmbătă s-a încheiat cea de-a zecea ediție a Cupei Municipiului Bacău la handbal masculin, câștigătoarea fiind HC Dobrogea Sud Constanța, care a câștigat finala cu scorul de 31-27, în fața celor de la CSSM Bacău. Pe locul trei s-a clasat CSU Suceava, la capătul unui meci fără istoric, câștigat în fața Politehnicii Unistil Iași. Sucevenii, candidați la promovarea în Liga Națională, au reușit să învingă cu scorul de 38-24 o echipă modestă ce nu va putea emite pretenții în acest an.

Finala mare a competiției se aștepta a fi una strânsă, însă experiența jucătorilor constănțeni nu a permis acest lucru. Aceștia au preluat conducerea încă de la începutul partidei, iar din minutul 14 până în minutul 26, băcăuanii nu au reușit să mai înscrie niciun gol! În acest interval de timp, echipa dobrogeană a luat un avans de 6 goluri, scorul pauzei fiind de 9-14. CSSM Bacău a încercat să revină și a reușit să reducă ecartul la doar două goluri, însă adversarii au apăsat din nou pe accelerație și în minutul 50 conduceau cu 27-19. Pe final, antrenorul echipei constănțene a introdus și rezervele în teren, meciul încheindu-se cu scorul de 27-31. De remarcat evoluția lui Răducu Tamaș, care prin intervențiile sale a reușit să îi enerveze pe adversari. Totodată, Dumitriu a făcut un meci foarte bun, reușind să înscrie din toate aruncările la poartă. De partea cealaltă, HC Dobrogea Sud Constanța a demonstrat faptul că ar fi putut face față cu brio și în Liga Națională, fiind principala favorită la promovare.

CSSM Bacău – HC Dobrogea Sud Constanța 27 – 31 (9-14)

CSSM Bacău: Tamaș (13 intervenții), Bobeică (2) – Dumitriu (6 goluri / 6 aruncări), Uruianu (4/7), Gal (3/7), Liță (3/3), Moisă (2/8), Cotinghiu (2/2), Juverdianu (2/2), Ciubotariu (2/2), Rață (2/2), Gurănescu (1/1), Câmpan (0/2), Acatrinei (0/1), Popia. Antrenor: Bogdan Voica.

HC Dobrogea Sud Constanța: Vasile (6 intervenții, 1 gol), Pleșca (3) – Vujadinovic (7 goluri / 11 aruncări), Cutura (7/9), Rakcevic (6/11), Toma (5/8), Buricea (3/6), Subțirică (1/2), Bologa (1/2), Săulescu, Munteanu. Antrenor: Djordje Cirkovic.

Un comentariu la „Handbal masculin / HC Dobrogea Sud Constanța a câștigat Cupa Municipiului Bacău”

1. „ACOLO UNDE VA E LOCUL” – in curand prin tot Bacaul – urmariti, preluati si distribuiti imaginea si afisele va rugam !!!