Fotbal, Liga a II-a / Dunărea Călărași – Sport Club Bacău 1-1 (0-1)

Sport Club BacauSport Club Bacău se întoarce cu un punct din prima deplasare a campionatului, de pe terenul nou-promovatei Dunărea Călărași. Echipa pregătită de Cristi Popovici a deschis scorul cu 5 minute înainte de pauză, prin Vraciu, care a reluat în poartă, din 6 metri, o centrare venită din flancul drept. Cosmin Neagu a fost eliminat în minutul 66, după ce a văzut al doilea galben pentru proteste, iar golul egalizator a venit în ultimul minut. Laurențiu Buși a stabilit scorul final, cu un șut de la circa 25 de metri, la colțul lung. În prelungiri, Vraciu a fost și el eliminat pentru două galbene, astfel că, la meciul de acasă cu Brăila, băcăuanii vor avea ambele vârfuri titulare suspendate.

Dunărea Călărași: G. Popa – Ţenea, Panait, M. Popescu, M. Mureşan – Kanda (25 L. Buș), Preoteasa, S. Popescu, Alami, Vădrariu (68 V. Petre) – V. Alexandru (71 M. Ștefan). Antrenor: Ionel Ganea.

SC Bacău: Miron – Mihălăchioae, Ursu, Lozneanu (90+4 Sascău), Drugă – Sahru (82 Corban), Adăscăliței, Dumitriu (74 Țuțu), Ignea – Vraciu, C. Neagu. Antrenor: Cristian Popovici.

Arbitru: Horia Gabriel Mladinovici (Bucureşti); Asistenţi: Răzvan Mihai Dobre (Şotânga) şi Gabriel Ion Cătană (Târgovişte).

Celelalte rezultate ale rundei inaugurale: Rapid București – CS Balotești 3-0 (2-0), Academica Clinceni – Oțelul Galați 3-0 (2-0), Ceahlăul Piatra Neamț – Farul Constanța 2-0 (1-0), Dacia Unirea Brăila – Rapid CFR Suceava 1-0 (1-0) și Bucovina Pojorâta – Gloria Buzău 2-2 (1-1). ACS Berceni a stat, deoarece FCM Dorohoi s-a retras din competiție.

Etapa a II-a (sâmbătă, 5 septembrie): Rapid CFR Suceava – Bucovina Pojorâta, Sport Club Bacău – Dacia Unirea Brăila, Oțelul Galați – Dunărea Călărași, ACS Berceni – Academica Clinceni, Farul Constanța – Rapid București și Gloria Buzău – Ceahlăul Piatra Neamț. CS Balotești stă.

3 comentarii la „Fotbal, Liga a II-a / Dunărea Călărași – Sport Club Bacău 1-1 (0-1)”

1. Meciul are 2 dileme : 1) A gresit Neagu, care, prin protestele sale, a privat echipa de 2 puncte ? 2) Sau arbitrul a exagerat cu eliminarea (dupa al doilea galben), furand 2 puncte Bacaului ?
    Cartile sunt facute si in liga 2. Mafia arbitrajului, dupa cum e platita, descurajeaza anumite echipe din startul campionatului, pentru ca alte echipe de cacao sa poata promova. Problema e daca Bacaul s-a hotarat ce vrea… Daca nu, va fi ajutata de mafia arbitrajului sa nu mai spere degeaba…
    Oricum, ma intrebam daca Bacaul va juca dupa Punga… S-au redus finantarile. Ma intrebam daca Bacaul va juca dupa Ureche… Se pare ca nu, cu Popovici… In final, spre sarbatori, va juca Ursu…