Jaf cu fluier / Minaur Baia Mare – Știința Bacău 24-22 (11-13)

Minaur Baia Mare - Stiinta BacauMinaur Baia Mare și Știința Municipal Dedeman Bacău vor disputa joi după-amiază jocul decisiv pentru calificarea în semifinalele Ligii Naționale. Partida de miercuri a fost una încrâncenată, echilibrată, cu 10 aruncări de la 7 metri ratate, dar stricată de arbitri așa cum, din păcate, prevăzusem. Iar dacă, în prima repriză, greșelile cuplului Manea – Iliescu au fost distribuite cumva egal între cele două părți, în mitanul secund erorile au fost într-o proporție covârșitoare în favoarea gazdelor. Cele mai flagrante au fost golurile ”căzute” ale lui Pribanic (altfel, un jucător de mare calitate) și măgăriile din final de partidă, atunci când băcăuanilor li s-a furat șansa egalării: în minutul 57, când Rotaru a scăpat singur spre poarta băimăreană, dar jocul a fost oprit pentru un fault anterior la alt jucător și în minutul 59, când Sadoveac a făcut un ditamai faultul în atac, nesancționat de arbitri, moment după care gazdele s-au desprins la 2 goluri.

Desigur că s-au comis și erori în tabăra băcăuană, însă senzația pregnantă a fost că, indiferent de ce s-ar fi întâmplat pe teren, Știința n-avea cum să câștige miercuri. Cu o bancă ultra-scurtă, dar cu o dăruire exemplară, vicecampionii au condus la Baia Mare o bună bucată din meci, până în minutul 53. Așa cum am spus, atitudinea tuturor băcăuanilor a fost exemplară, dar peste toți s-au ridicat portarii Erhan  și Tamaș, împreună cu pivoții Iancu (întors de la lot abia luni seara) și Johannson.

”Prestația arbitrilor din repriza secundă a fost RIDICOLĂ, era imposibil să câștigăm azi la Baia Mare cu acești arbitri. Nu-mi place să vorbesc despre arbitri, dar știu că ceea ce s-a întâmplat azi, se va repeta mâine. Le-am spus băieților încă de acum 3 săptămâni că la Baia Mare vom avea de înfruntat nu doar echipa gazdă și un public ostil, ci și un arbitraj defavorabil, însă sunt meciuri, cum a fost acesta, pe care este practic imposibil să le câștigi. Noi am fost în meci, am fost acolo și am pierdut numai din cauza deciziilor ridicole ale arbitrilor. Joi va trebui să luptăm din nou nu numai împotriva echipei adverse, ci și a arbitrilor”, ne-a declarat Mateo Garralda.

MINAUR: Tatai, Pop – Pribanic (6 goluri), Sadoveac (4), Stegavik (3), Grasu (3), Popescu (2), Fotache (2), Bera (1), Eklemovic (1), Bușecan (1), Milas (1), Mihai, Martinez, Malmagro, Sabău. Antrenor: Lars Walther.

ȘTIINȚA: Erhan, Tamaș – Iancu (4), Câmpan (4), Johannson (3), Bondar (3), Vartic (3), Celestin (3), Rotaru (2), Carali, Pinnonen. Antrenor: Mateo Garralda.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 6 (1) – 10 (5).

Minute de eliminare: 4-6.

Arbitraj penal al cuplului Doru Manea – Radu Iliescu.

8 comentarii la „Jaf cu fluier / Minaur Baia Mare – Știința Bacău 24-22 (11-13)”

1. Explicabil de ce nu este nici un meci al Stiintei televizat -ca sa nu se vada magariile facute de arbitri .Dar asa au patit in tot campionatul.Sunt vanduti si moral si sufleteste.
    Pacat ,mare pacat de atata munca si stradanie din partea tuturor .

2. noi am fost un public ostil ? …. v-am aplaudat si la inceput si la sfarsit , insa intre timp ai stricat totul cu stilul inconfundabil „Tadici” ! Eu cred ca ai stat prea mult in Romania , asa ca poti sa te intorci acasa … oricum vei fi somer ! Abia asteptam meciul ca sa vezi ce inseamna cu adevarat un public ostil ! Hai MINAUR !

1. Daca citesti declaratia mai atent vei vedea ca nu ai motive de suparare. Antrenorul le-a spus jucatorilor acum 3 saptamani sa se astepte la un public ostil. Face parte din pregatirea unui joc, se presupune ca si publicul gazda va incerca sa timoreze echipa vizitatoare mai ales cand e o miza atat de mare. Nu a declarat nimeni dupa meci ca s-a confirmat si ostilitatea publicului, ci doar banuielile privind „ostilitatea” arbitrajului. Eu asa am inteles.
      Cat despre manifestarile antrenorului, e adevarat ca al nostru nu e neamt, ci are sange latin si se exteriorizeaza mai mult decat ar trebui. Chiar si asa fiind, nu-i bine sa te bucuri de raul altuia, cu atat mai mult cu cat antrenorul asta e somer deja de cateva luni bune, ca si jucatorii. De aceea mi-ar placea sa se intample o minune astazi, ca sa-i mai pot aplauda macar o data in sala de la Bacau.

2. minaur e castigatoare de cupa mincinoasa! nu degeaba au protestat cei de la constanta plecand mai devreme acasa!

3. Dupa cum am spus acum trei săptămâni sotiei portarului Pop prezenta la meciul de la Bacău,Minaur va câstiga în fata Stiintei doar cu ajutorul arbitrajului.
    In rest felicitări băieților din parte noastră cei din brigada UMB.
    HAI STIINTA!!!

4. intotdeauna mi-a placut echipa dvs , mai ales ca am amintiri foarte placute din sala de la Bacau cand baiatul meu a obtinut doua titluri de vice campion si de campion acolo, dar azi nu pot sa va zic decat ca putin ati deformat adevarul. Arbitrii au gresit dar si de o parte si de alta, nu cred ca a fost intentionat nimic, aveati 2 goluri la pauza , apoi jucatorii si antrenorii de la Bacau, pe rand au incitat tribuna si mereu aveau de parlamentat cu oamenii din tribuna care isi sustineau echipa . Pribanic n-a dat nici un gol „cazut” si pacat ca nu a fost televizat meciul ca se putea considera o lectie de antrenament pt pivot ceea ce face acest sportiv. Eu va inteleg supararea dar nu uitati ca si noi , am ratat 4 aruncari de la 7 m si inca vreo 4 aruncari in BARA si trei contraatacuri. deci tot ce se putea rata , in favoarea echipei din Bacau s-a ratat ! cum era comentariul daca si aceste actiuni ar fi fost goluri pentru Minaur ? va doresc succes mai departe , sa speram ca si anul viitor ne vom intalni in Liga Nationala dar azi sper sa castige Minaurul . Toate cele bune !

5. Uite ce de comentarii pro BM, pe un site bacauan!!! Nu am fost la meci, dar cand doua echipe merg cap la cap un meci intreg, jaful nu trebuie sa fie chiar pe fata, ci doar in momente potrivite, si uite-asa se face diferenta!!! #STIINTANUMOARE

6. un sezon varza, bai, ce mai ramane de zis?

astia-s pe val acuma, cu sau fara arbitrii, au lot, au stabilitate, au public, au conditii.