Handbal feminin, Divizia A / Știința Bacău – CSU Târgoviște 34-22 (15-9)

Stiinta Bacau - CSU TargovisteHandbalistele de la Știința Bacău au obținut duminică, la prânz, cea de-a opta victorie dintr-un campionat a cărui programare a etapelor este una ciudată, dacă nu cumva chiar paranormală. Astfel, runda a 18-a s-a desfășurat pe 22 februarie, a 19-a pe 8 martie, a 20-a pe 29 martie, iar a 21-a se va disputa pe 26 aprilie. Revenind la partida de duminică, băcăuanele s-au impus la scor și fără probleme, chiar dacă echipa din Târgoviște a ținut aproape mai bine de 20 de minute.

Într-un joc în care antrenorii Costel Oprea și Giani Hornea au utilizat toate jucătoarele, băcăuanele au ratat o sumedenie de situații de 1 la 1 cu portarul advers. Victoria cu CSU Târgoviște o aduce pe Știința la egalitate de puncte cu echipele de pe locurile 7 și 8, HC Piatra Neamț și Activ Plopeni, pe terenul celei de-a doua urmând să evolueze chiar etapa viitoare.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 4-3 (10), 6-4 (15), 7-5 (20), 10-6 (25), 15-9 (pauză), 18-10 (35), 24-10 (40), 26-12 (45), 28-16 (50), 29-20 (55), 34-22 (final).

ȘTIINȚA: Ivanov (13 interv.), Miholcă (3 interv.), Uricaru (4 interv.) – Ciurariu (10/12), Faig (5 goluri / 9 aruncări), Croitoriu (5/8), Chelaru (5/10), Rău (3/5), Verșescu (2/7), Țocu (1/4), Manole (1/4), Zaharescu (1/1), Iștoc (1/1). Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.

CSU Târgoviște: Hodorogeanu (14 interv.), Manda (4 interv.) – Buzățoaia (6/9), Enache (5/10), Ciobanu (5/11), Diță (3/6), Marinica (2/4), Diaconu (1/7), Dogaru (0/4), Lipioască (0/1). Antrenor: Aurel Iancu.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 11 (9) – 2 (2).

Minute de eliminare: 6-6.

Arbitri: Marius Murariu și Claudiu Tăbăcariu (Roman).