Handbal masculin, Divizia A / Știința MD II Bacău – Politehnica Iași 32-37 (16-19)

Stiinta 2 Bacau - Politehnica Iasi 4Tinerii handbaliști ai ”satelitului” vicecampioanei au pierdut sâmbătă, pe teren propriu, în fața unei echipe din plutonul fruntaș al seriei. În cea mai mare parte a timpului, însă, echipa alcătuită în majoritate din juniori II a ținut pasul cu mai experimentata lor adversară, pe care au pus-o în dificultate în numeroase momente. De altfel, în minutul 51, ieșenii conduceau cu numai un gol (31-30) și numai lipsa de experiență a băcăuanilor a făcut ca formația vizitatoare să aibă un final de meci fără emoții. Chiar dacă portarul Bobeică a avut o evoluție foarte bună, acest lucru n-a putut suplini numeroasele naivități defensive ale echipei sale, care au dus, în final, la înfrângere. Cu toate acestea, a fost un nou meci foarte util pentru juniorii Științei.

Evoluția scorului: 2-4 (5), 5-7 (10), 5-9 (15), 9-13 (20), 11-17 (25), 16-19 (pauză), 20-22 (35), 23-25 (40), 26-30 (45), 30-31 (51), 30-34 (55), 32-37 (final).

ȘTIINȚA 2: Bobeică (24 de interv.), Rusu (3 interv.) – Hanțaru (11 goluri / 28 șuturi), Doboș (6/11), Liță (5/7), R. Drăgan (4/6), Cotinghiu (4/8), Oancea (2/3), Suciu, Dima, Atănăsoaei (0/1), Ionescu (0/1). Antrenor: Bogdan Voica.