Handbal feminin, Divizia A / Știința Bacău – CSM II București 24-23 (12-11)

Stiinta Bacau - CSM II Bucuresti 1

Handbalistele de la Știința Bacău au legat a treia victorie, învingând la limită echipa secundă a celor de la CSM București, care a avut-o între buturi pe campioana mondială de junioare Mădălina Ion. Prima repriză a fost una plină de greșeli de ambele părți, echipa băcăuană negăsind soluții pe faza de atac. Oaspetele s-au desprins la 9-6 în minutul 23, profitând de o superioritate numerică, dar Știința a intrat cu avantaj minim la pauză datorită inspirației Ane- Maria Ciurariu. Repriza secundă a fost mai bună pentru gazde, care s-au desprins și la 4 goluri, însă băcăuanele și-au făcut singure viața grea pe final, din cauza lipsei de luciditate pe faza de atac. Noroc cu portarul Diana Ivanov, care a avut două intervenții senzaționale, în situații de 1 la 1 cu adversarele, altfel oapsetele se întorceau la București cu un punct.

Extrem de agitat în timpul jocului, mai tot timpul nemulțumit de deciziile arbitrilor, antrenorul bucureștean Lucian Ghiulai a văzut cartonașul roșu după finalul jocului. Nu e prima oară când Ghiulai se dă în spectacol fără motiv la Bacău. Fără să fi fost perfect, arbitrajul cuplului Adrian Dumitru – Vladimir Teglas n-a influențat rezultatul final.

Evoluția scorului: 1-1 (5), 3-3 (10), 4-5 (15), 6-6 (20), 6-9 (23), 9-9 (28), 12-11 (pauză), 15-12 (35), 18-15 (40), 21-17 (45), 22-18 (50), 23-22 (56), 24-23 (final).

ȘTIINȚA: Anamaria Miholcă (2 interv.), Diana Ivanov (6 interv.), Diana Uricaru – Iuliana Faig (11 goluri / 16 șuturi), Ana Maria Ciurariu (5/8), Adriana Chelaru (3/14), Crina Croitoriu (2/5), Alina Bucă (2/7), Cornelia Țocu (1/2), Laura Verșescu. Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.

CSMB: Mădălina Ion (17 intervenții), Andrada Grosu – Georgiana Bazon (7 goluri / 12 șuturi)  Mihaela Obedeanu (5/10), Mădălina Pal (5/5), Beatrice Radu (1/3) , Cătălina Savu (1/2), Sabin Popa (1/2), Iulia Matei (1/1), Alexandra Orbeșteanu (1/1), Andra Rovența (1/1), Andreea Stupar. Antrenori: Lucian Ghiulai și Florica Iliescu.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 8 (7) – 4 (3).

Minute de eliminare: 4 – 4