Handbal masculin, Divizia A / Știința II Bacău – CSM Ploiești 32-37 (11-20)

Stiinta 2 Bacau - CSM Ploiesti„Satelitul” vicecampioanei a făcut o figură onorabilă sâmbătă dimineață, în compania liderului seriei. Deși înfrântă, trupa pregătită de Bogdan Voica a dat omul meciului, în persoana lui Dragoș Hanțaru, căpitanul naționalei de cadeți oferind un veritabil one-man-show. Și cum îl cunoaștem ca pe un băiat modest și cu bun simț, suntem convinși că laudele nu i se vor urca la cap. Remarcabile au fost și pasele oferite de coordonatorul Laurențiu Suciu, dar și paradele spectaculoase ale lui Vlăduț Rusu.

Altfel, diferența a fost făcută de experiența net superioară a handbaliștilor ploieșteni, însă aceștia sunt totuși departe de cerințele Ligii Naționale. Oaspeții s-au desprins pe fondul numeroaselor ratări ale băcăuanilor în situații de 1 la 1 cu portarul, dar aceștia din urmă au avut o revenire spectaculoasă în repriza secundă, când s-au apropiat la numai 4 goluri, obligându-l pe antrenorul CSM-ului să ceară time-out. A fost un meci care a arătat din nou că handbalul băcăuan are un viitor frumos, asta dacă vom avea grijă de acești copii foarte talentați.

Evoluția scorului: 2-3 (5), 4-5 (10), 6-9 (15), 8-12 (20), 9-15 (25), 11-20 (pauză), 16-23 (35), 18-27 (40), 22-30 (45), 27-31 (50), 28-36 (55), 32-37 (final).

ȘTIINȚA II : Bobeică (2 interv.), Rusu (12 interv.) – Hanțaru (18 goluri / 30 șuturi), Liță (5/6), Atănăsoaei (2/3), Doboș (2/6), Cotinghiu (2/6), Suciu (1/2), R. Drăgan (1/1), Ionescu (1/2), Oancea (0/3), Dima. Antrenor: Bogdan Voica.

CSM: Dumitru (15 interv.), Rotaru (1 interv.) – Turcu (8/12), Macovei (8/11), Roman (6/9), Hoinaru (5/7), Botezatu (2/3), Tărîță (2/3), Năstase (2/3), Stăncioiu (2/2), Sava (1/3), Budui (1/1), Zamfir (0/1), Cîrstea. Antrenor: Dragoș Dobrescu.

Ca de obicei, un arbitraj caricatural al buzoienilor Georgian Băducu și Răzvan Voicu.