Gură de oxigen / Știința MD Bacău – Potaissa Turda 26-23 (13-13)

Stiinta Bacau - Potaissa Turda 1După două înfrângeri consecutive, Știința Municipal Dedeman Bacău a obținut sâmbătă un succes foarte important într-un joc cu o contracandidată în lupta pentru evitarea play-out-ului. Dacă e, însă, să folosim un șablon jurnalistic de pe vremuri, putem afirma fără teama de a greși că băcăuanii au învins, dar n-au convins. Chiar dacă toți jucătorii vicecampioanei au impresionat plăcut la capitolul angajament, victoria a fost adusă de trio-ul Tamaș – Rotaru – Stan. Majoritatea golurilor s-au înscris la capătul unor acțiuni personale, cât despre Răducu, ce-ar mai fi de zis ? Fără paradele lui din primele 10 minute ale reprizei secunde, meciul ar fi fost infinit mai greu. Căpitanul Rotaru a tras efectiv echipa după el, în timp ce Nelu Stan, chiar dacă a început cu o ”chiflă”, a dat recital în repriza secundă. O ghiulea la vinclu de la 11 metri și o aeriană lansată foarte inspirat și finalizată de Păunică sunt doar două dintre reușitele masivului inter dreapta al Științei.

De notat și evoluția bună a lui Vladimir Carali, utilizat în condițiile absenței lui Martin Johannson, estonianul fiind ținutit la pat de o răceală puternică în noaptea de dinaintea partidei. Moldoveanul a fost folosit ca titular în atac, acolo unde s-a întâlnit cu mingea abia în minutul 20, dar atunci când a avut-o la semicerc, ori a înscris, ori a obținut 7 metri. Au rămas datori, în schimb, Vartic și cele două extreme dreapta, Masachs și Bondar. Cât despre echipa turdeană, la fel ca Știința, oaspeții sunt doar umbra formației din sezonul precedent. Arbitrii Manea și Iliescu au avut o prestație foarte slabă, cu greșeli flagrante în ambele direcții, ceea ce nu mai miră pe nimeni. Cu toate astea, ei sunt împinși în față cu consecvență de federali. Vicecampioana a obținut un succes care le oblojește moralul, dar care trebuie neapărat dublat de un rezultat favorabil în etapa viitoare, la Vaslui.

Evoluția scorului: 3-3 (5), 6-5 (10), 8-6 (15), 10-8 (20), 12-10 (25), 13-13 (pauză), 15-13 (35), 18-13 (40), 20-16 (45), 23-18 (50), 26-21 (55), 26-23 (final).

ȘTIINȚA: Tamaș (17 interv.), Erhan, Grigoraș – Rotaru (7 goluri / 11 șuturi), Stan (7/10), Celestin (3/3), Bondar (2/5), Păunică (2/5), Carali (2/3), Iancu (1/1), Vartic (1/5), Moisă (1/1), Masachs (0/1), A. Câmpan, Pinnonen. Antrenor: M. Garralda.

POTAISSA: Varo (10 interv.), Coman (1 interv.) – Cîntec (8/11), Marian (4/6), Dediu (4/8), F. Cîmpan (2/6), Pavel (2/4), Adomnicăi (2/9), Lazăr (1/4), Savic (0/1), Alisie (0/1), Thalmaier (0/1), Urban (0/2), Rogoz. Antrenor: Horațiu Gal.

Minute de eliminare: 8 – 2.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 2 (2) – 5 (5).

Arbitri: Radu Iliescu și Doru Manea (București).

Un comentariu la „Gură de oxigen / Știința MD Bacău – Potaissa Turda 26-23 (13-13)”

1. Meci modest, in care ne-au scos Tamas si Stan. Turda e departe de echipa de anul trecut. Chiar sunt curios sa vad daca la Vaslui reusim un rezultat pozitiv. Jocul echipei nu ne da mari motive de speranta.