Handbal feminin, Divizia A / Știința Bacău – CSU Știința București 16-42 (6-19)

Stiinta Bacau - CSU Stiinta BucurestiȘtiința Bacău și-a continuat evoluțiile catastrofale pe teren propriu, în fața echipelor cu pretenții ale seriei. În partida de duminică, băcăuanele au continuat să comită foarte multe greșeli elementare, culminând cu o sumedenie de ratări de pe semicerc. Partida a început dezastruos pentru gazde, care au  fost conduse cu 0-7, primul lor gol fiind înscris de Alina Bucă în minutul 13. Nici după acest gol gazdele nu au început să joace mai bine, iar oaspetele s-au distanțat și mai mult, având 19-6 la pauză.  În cea de-a doua repriză, greșelile au început să se înmulțească în tabăra băcăuană, iar bucureștencele au arătat faptul că au pretenții la promovarea în Liga Națională. Oaspetele s-a distanțat treptat, la final tabela arătând un scor rușinos pentru ”studentele” băcăuane. În etapa următoare, Știința Bacău (locul 9, cu 12 puncte) va juca pe terenului liderei, Rapid București, pe 29 ianuarie.

Știința Bacău: Diana Ivanov, Ana Maria Miholcă – Alina Bucă (4 goluri), Adriana Chelaru (4), Diana Manole (3), Crina Croitoru (1), Ana-Maria Ciuraru (1), Laura Verșescu (1), Diana Rău (1), Cornelia Țocu (1), Oana Zaharescu. Antrenor: Costel Oprea.

CSU Știința București: Andreea Tîlvaru, Georgeta  Gureșoaie – Georgiana Brătulescu (8 goluri), Marina Stancu (6), Oana Bidascu (5), Elena Moise (5), Andreea Trăila (4), Laura Leahu (4), Mădălina Porfireanu (3), Daniela Strat (2), Adriana Popescu (2), Andreea Dospin (2), Alexandra Carașol (1), Iuliana Geană. Antrenor: Nicoleta Alexandrescu.

2 comentarii la „Handbal feminin, Divizia A / Știința Bacău – CSU Știința București 16-42 (6-19)”

1. Pe nimeni din club sau de la primărie nu cred că interesează de această echipă care are cel mai bun palmares.
    Nu cred că în clubul Stiinta Bacău mai detine vreo altă disciplina 9 titluri de campioană,cupe ale României,finale în cupele europene.