DSCF8708
Meciul dintre Știința Bacău și CSV Dacia Buzău, ce a contat pentru etapa a XI-a din cadrul Diviziei A2 la volei masculin, a fost câștigată cu puține emoții de către băcăuanii. Pe fondul neatenției, aceștia au fost aproape să piardă cel de-al doilea set, însă Cornel Păduraru a fost inspirat și l-a introdus în teren pe Dan Bitire, care a reușit să închidă setul printr-un blocaj.Primul set a fost dominat de la cap la coadă de către ”studenți”, aceștia reușind să facă mult mai puține greșeli neforțate decât adversarii lor. Scorul primului set a fost 25-16, iar meciul părea că va fi foarte ușor. Cel de-al doilea set a început mult mai bine pentru buzoieni, care s-au distanțat la 7-2 pe serviciul lui Grigore. Băcăuanii au reușit să egaleze la 12, iar punctul cel mai spectaculos al partidei a fost câștigat de oaspeți după un atac în fileu a lui Roberto Lazăr și scorul devenea 21-20. Știința a avut și trei mingi de set, însă echipa din Buzău s-a mobilizat și a reușit să egaleze la 24. În final, setul a fost câștigat de gazde cu scorul de 28-26. Ultimul set a fost și cel mai ușor pentru băcăuani, ei fiindu-le mult superiori adversarilor săi. A fost un meci bun făcut de jucătorii antrenați de Cornel Păduraru și Eusebiu Țurcanu, care nu a acordat prea multe șanse Daciei Buzău, următorul lor meci fiind pe 31 ianuarie la Ploiești.

Știința Bacău: Andrei Sărăcuțu (15 puncte), Roberto Lazăr (14), Bogdan Nan (7), Codrin Cernov (6), Andrei Achimescu (2), Andrei Gal (1), Andrei Ursache – libero. Au mai jucat: Dan Bitire (1), Sergiu Filip (1), Mihai Șnel și Cosmin Matei. Antrenori: Cornel Păduraru și Eusebiu Țurcanu.

2 comentarii la „Volei masculin, Divizia A2 / Știința Bacău – C.S.V. Dacia Buzău 3-0 (25-16, 28-26, 25-10)”