Trei la rând / Sport Club Bacău – FCM Dorohoi 2-0 (1-0)

Sport Club Bacau - FCM Dorohoi 2Sport Club Bacău a învins sâmbătă dimineață, pe teren propriu, lanterna roșie a seriei I și a obținut a treia victorie consecutivă în campionat. Echipa pregătită de Cristi Popovici a reușit astfel să strângă în primele 3 etape ale returului mai multe puncte decât în tot turul. Băcăuanii au deschis scorul în minutul 35, prin Vraciu, care a înscris cu capul din careul mic, după centrarea lui Hurdubei. Oaspeții au fost la un pas de egalare în minutul 67, atunci când portarul Petrariu a avut două intervenții salutare la șuturile expediate de Orășanu și Vrabie. Ungureanu a stabilit scorul final în minutul 80, atacantul băcăuan transformând cu brio o lovitură liberă de la 25 de metri, șutând în dreapta lui Prisacă. Același Ungureanu a ratat în prelungiri o ocazie imensă, când a rămas singur cu portarul advers, dar l-a luat la țintă.

SC Bacău: Petrariu – Mihălăchioae, Lozneanu, Burcă, Sascău – Căinari (83 Pungă), Adăscăliţei, Dumitriu (86 Taban), Vraciu (77 B. Ungureanu) – Hurdubei, B. Rusu. Antrenor: Cristian Popovici.

FCM Dorohoi: Prisacă – Barabaş, Vlaicu, Cososchi, Stancoschi (88 Chiorescu) – Vrabie, Orăşanu – Juncănaru, Ed. Sandu, Pavăl – T. Tudorache. Antrenor: Vespazian Colban.

Cartonașe galbene: Ungureanu (81) / Juncănaru (10), Vrabie (55).

Arbitru: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca); Asistenţi: Daniel Demetrescu şi Alexandru Mihăilă (ambii din Râmnicu Vâlcea).

Spectatori: 100.

Celelalte rezultate ale etapei a XIV-a: ACS Berceni – CS Balotești 1-1, Unirea Slobozia – Săgeata Năvodari 3-2, Rapid CFR Suceava – CF Brăila 2-1, Academica Argeș – Farul Constanța 2-0 și FC Voluntari – Gloria Buzău 5-1.

Clasament Liga a II-aEtapa a XV-a (29 noiembrie): CS Balotești – Unirea Slobozia, Săgeata Năvodari – Rapid CFR Suceava, CF Brăila – SC Bacău, FCM Dorohoi – Academica Argeș, Farul Constanța – FC Voluntari și Gloria Buzău – ACS Berceni.

4 comentarii la „Trei la rând / Sport Club Bacău – FCM Dorohoi 2-0 (1-0)”

1. In clasamentul adevarului, Bacaul e pe locul 7; adica are mai multe meciuri de jucat acasa decat Unirea Slobozia, de exemplu.
    1 FC Voluntari 14 11 1 2 40-13 34p Adv. +13
    2 Acad. Ag. Piteşti 14 8 3 3 25-14 27p Adv. +6
    3 Rapid CFR Sv. 14 6 7 1 25-14 25p Adv. +4
    4 Săgeata Năvodari 14 7 3 4 18-16 24p Adv. +3
    5 Unirea Slobozia 14 5 4 5 18-15 19p Adv. -5
    6 CF Brăila 14 5 4 5 18-20 19p Adv. -2
    7 Gloria Buzău 14 6 1 7 16-26 19p Adv. +1
    8 SC Bacău 14 4 5 5 20-16 17p Adv. -4