Handbal feminin, Divizia A / Știința Bacău – Spartac București 23-17 (8-7)

Stiinta Bacau - Spartac Bucuresti  6

Handbalistele de la Știința Bacău au obținut duminică cea de-a doua victorie din campionat, după un nou joc încâlcit și în fața unui avdersar extrem de modest. Băcăuanele au început în trombă, conducând cu 8-2 în minutul 17, după care au urmat nici mai mult nici mai puțin de 18 minute fără gol marcat! Oaspetele au condus cu 12-9 în minutul 36, însă ”studentele” au întors rezultatul cu 4 goluri consecutive între minutele 38 și 41. Spartac a mai condus o dată (14-13, min. 43), după care Știința a preluat definitiv conducerea și s-a impus fără emoții. Cele două echipe au ratat împreună 9 aruncări de la 7 metri.

ȘTIINȚA: Miholcă, Uricaru, Pastor – Ciurariu (5 goluri), Bucă (5), Croitoriu (4), Faig (3), D. Manole (3), Chelaru (2), Verșescu (1), Iștoc, Zaharescu. Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.

SPARTAC: Fînaru, Istrătescu – Udrea (5), R. Manole (4), Rușoiu (3), Marinescu (2), Petrescu (1), Hodorog (1), Anehei (1), Poșircă, Toma, Zamfir. Antrenor: Valeriu Marinescu.

Arbitre: Georgiana Lungu și Mihaela Paraschiv (Roman).

Celelalte rezultate ale etapei a V-a: CSU Târgoviște – Rapid București 24-44 (7-22), CSU Danubius Galați – ACS Școala 181 SSP București 29-25 (15-12), Activ CSO Plopeni – CSU Știința București 25-31 (9-14) și HC Buzău – HC Piatra Neamț 37-24 (20-12). CSM II București a stat. Știința Bacău ocupă locul 7, cu 6 puncte, iar în etapa viitoare va juca în deplasare, la CSM II București.