Fotbal, Liga a II-a / FCM Dorohoi – Sport Club Bacău 0-2 (0-1)

SC Bacau - Farul Constanta 6
După o înfrângere și un egal, Sport Club Bacău a obținut prima victorie din campionat, pe terenul nou-promovatei FCM Dorohoi. Băcăuanii au deschis scorul în minutul 21, atunci când Taban a șutat de la circa 20 de metri, mingea l-a lovit în piept pe portarul Prisacă și a ricoșat în poartă. Cei de la Sport Club au mai ratat trei ocazii uriașe în prima repriză, prin Căinari (de două ori) și Bogdan Ungureanu.
Repriza a doua le-a aparținut tot oaspeților, iar căpitanul Adi Hurdubei a făcut 2-0 în minutul 58, reluând cu capul, la vinclu, o centrare venită din aripa dreaptă.

FCM Dorohoi: Prisacă – Vlaicu, Cososchi, Atudorei, Ursache – Ghiviziu, Orăşanu, Vrabie, Barabaș (57 Pavăl) – Ed. Sandu (70 Mateiuc), Grumezescu. Antrenor: Vespazian Colban.

SC Bacău: Petrariu – Luncanu, Adăscăliţei, Burcă, Sascău (63 Mihălăchioae) – Căinari, Dumitriu (46 Țuțu), Taban, Hurdubei – B. Ungureanu, B. Rusu (83 Vraciu). Antrenor: Viorel Tănase.

Arbitru: Cristian Georgescu (Bucureşti). Asistenţi: Florin Mihai Cosma (Piatra Neamţ) şi Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ).

Celelalte rezultate din etapa a III-a, seria I: CS Balotești – ACS Berceni 3-3 (0-2), Săgeata Năvodari – Unirea Slobozia 1-0 (1-0), CF Brăila – Rapid CFR Suceava 0-2 (0-0), Farul Constanța – Academica Argeș 1-1 (0-0) și Gloria Buzău – FC Voluntari 1-0 (0-0).
Clasament Liga a II-a
Etapa a IV-a (20 septembrie): Unirea Slobozia – CS Balotești, Rapid CFR Suceava – Săgeata Năvodari, SC Bacău – CF Brăila, Academica Argeș – FCM Dorohoi, FC Voluntari – Farul Constanța și ACS Berceni – Gloria Buzău.

4 comentarii la „Fotbal, Liga a II-a / FCM Dorohoi – Sport Club Bacău 0-2 (0-1)”

1. Bacaul e pe locul 4, in clasamentul adevarului (liga 2 prosport). Nu stiu cat de puternica e Dorohoiul, dar, cand e bine, e bine. Si cand ne gandim ca celelalte 2 jocuri au fost scapate printre degete si puteau fi castigate…

2. Farul a patit ca Bacaul in etapa trecuta.
    Rămasă în inferioritate numerică după eliminarea lui Olariu în minutul 77, Academica Argeş a reuşit să egaleze în meciul contra Farului (la Constanta) în ultimele minute de joc. Bogdan Pătraşcu a marcat în minutul 82 dintr-un penalty pe care constănţenii l-au considerat inexistent.