La înălțimea adversarilor / Pick Szeged – Știința MD Bacău 31-27 (13-14)

Pick Szeged - Stiinta Bacau
Nu știm ce le-o fi spus Mateo Garralda la vestiare handbaliștilor săi, dar jucătorii Științei au evoluat fără inhibiții timp de 55 de minute în fața super-vedetelor antrenate de Juan Carlos Pastor. Băcăuanii au intrat în teren cu Tamaș între buturi, Pinnonen la coordonare (accidentat rapid, din păcate, și schimbat cu Rotaru în minutul 12), Tokic și Gorenac interi, Carali pivot, Bondar și Păunică extreme. Maghiarii au condus până la jumătatea primei reprize, Știința a preluat pentru prima dată conducerea în minutul 17, după golul lui Tin Tokic, intrând la pauză cu avantaj minim. Golurile vicecampioanei României s-au marcat preponderent de la 9 metri (de unde s-a și ratat destul), mingea neajungând mai deloc la extreme, în timp ce primul contraatac băcăuan s-a înregistrat în minutul 23. De notat și golul reprizei, izbutit de Știința, Vartic finalizând spectaculos o aeriană inițiată de Gorenac.

În repriza secundă, Mateo Garralda a schimbat garnitura, iar extrema dreaptă Masachs a debutat pentru băcăuani cu 3 goluri în 10 minute (spaniolul a evoluat incomplet refăcut după o accidentare). Echipa băcăuană a evoluat de la egal la egal cu deținătoarea Cupei EHF până în minutul 55, după care experiența superioară a maghiarilor și-a spus cuvântul, Pick Szeged câștigând la o diferență prea mare față de modul în care au decurs ostilitățile. Până la urmă, numeroasele ratări în situație de 1 la 1 cu portarul advers și greșelile neforțate au făcut diferența, dar echipa băcăuană a arătat bine în fața unui super-adversar. Semne bune, așadar, la gruparea pregătită de Mateo Garralda, care va juca din nou sâmbătă, de la ora 15, cu Radnicki Kragujevac.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 5-4 (10), 8-7 (15), 9-9 (20), 11-11 (25), 13-14 (pauză), 16-16 (35), 17-18 (40), 21-20 (45), 24-23 (50), 26-26 (55), 31-27 (final).

PICK: Sierra, Wyszomirski – Balogh (6), Ancsin (6), Parrondo (5), Vranjes (4), Prodanovics (3), Ilyes (2), Garcia (2), Zubai (1), Kallman (1), Bombac (1), Mindegia, Blazevic, Vadkerti.

ȘTIINȚA: Tamaș, Erhan – Vartic (4 goluri / 8 aruncări), Gorenac (3/4), Masachs (3/3), Celestin (3/7), Tokic (3/10), Pinnonen (2/4), Rotaru (2/6), Bondar (2/2), Câmpan (2/5), Păunică (1/1), Carali (1/3), Johannson (1/2), Tărîță (0/2).