Handbal masculin, Divizia A / Știința MD II Bacău – CSM Focșani 34-29 (15-13)

Stiinta 2 Bacau - CSM Focsani   23
Echipa secundă a vicecampioanei României la handbal masculin a făcut duminică unul din cele mai slabe meciuri din acest sezon. Handbaliștilor pregătiți de Bogdan Voica le miroase probabil a vacanță, altfel nu se explică numărul foarte mare de greșeli comise în jocul cu CSM Focșani. Pe lângă toate astea, Vladimir Carali și-a descoperit veleități de haiduc, primind o eliminare de două minute fiindcă a plecat de pe banca de rezerve pentru a se răfui cu adversarii. De asemenea, titularul postului de inter dreapta, Zacaciurin, a binevoit să înscrie pentru prima dată în minutul 48, iar exemplele pot continua.

Echipa vrânceană a arătat mult mai bine decât în sezoanele precedente, cu o singură mare excepție, cea a intrărilor criminale, la rupere, care n-au nicio legătură cu handbalul. Antrenorul oaspeților a părut și el mai mult preocupat de arbitraj decât de jocul propriei echipe, atitudine păguboasă, care nu le va face decât rău jucătorilor. Păcat, fiindcă gruparea din Focșani ar fi putut pleca lăsând o impresie plăcută.

Evoluția scorului: 2-4 (5), 5-5 (10), 8-7 (15), 10-10 (20), 11-11 (25), 15-13 (pauză), 17-16 (35), 20-19 (40), 23-21 (45), 26-23 (50), 30-26 (55), 34-29 (final).

ȘTIINȚA II: Valeriu Erhan (10 interv.), Ciprian Bobeică (3 interv.) – Mihai Bujor (8 goluri / 13 aruncări), Anatoli Bulov (6/10), Gabriel Bujor (6/9), Bogdan Moisă (3/7), Victor Vartic (3/6), Roman Zacaciurin (3/6), Bogdan Rață (2/4), Mihai Cotinghiu (2/3), Vladimir Carali (1/1), Maxim Beleaev, Adrian Liță. Antrenor: Bogdan Voica.

CSM Focșani: Daniel Rusu (10 interv.), Gelu Ungureanu (1 interv.) – Silviu Rotaru (5/10), Robert Popa (5/8), Cătălin Sîsîeac (4/5), Alin Smeu (4/9), Ștefan Tănase (3/3), Mădălin Necoară (2/3), George Gramatic (2/4), Mihai Stoian (1/2), Ionuț Gheorghe (1/1), Andrei Năstăsie (1/5), Florin Constantin (1/1), Petrică Vasilache. Antrenor: Viorel Ciubotaru.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 8 (6) – 1 (1).

Minute de eliminare: 6-10.

Arbitri: Ionuț Ifrim și Ovidiu Ilisei (Piatra Neamț), mult prea toleranți cu brutalitățile oaspeților, pe care i-au iertat cel puțin de un cartonaș roșu.