Handbal feminin, Divizia A / Știința Bacău – HC Danubius Galați 37-21 (16-13)

Stiinta Bacau - HC Danubius Galati   8
Știința Bacău s-a impus categoric sâmbătă, la prânz, pe teren propriu, în fața unei formații gălățene de nerecunoscut. Oaspetele au început dezastruos, ratând 3 aruncări de la 7 metri în primele 9 minute, iar băcăuanele au profitat și au condus cu 5-0 și 6-1. De notat faptul că primele 6 goluri ale Științei au fost înscrise de tot atâtea jucătoare. Pe fondul unor greșeli comise de gazde, HC Danubius a dominat finalul primei reprize, încheiată la o diferență rezonabilă.

Repriza a doua a început cu un parțial de 4-0 pentru Știința în primele 6 minute, după care, pe fondul evoluțiilor excelente ale Biancăi Dospinescu (a apărat 4 aruncări de la 7 metri) și Lăcrămioarei Cîlici, scorul a luat proporții de nebănuit în primele 30 de minute. Pe final, antrenorii Oprea și Hornea au trimis în teren garnitura a doua, prilej pentru tânăra portăriță Elizabeth Pastor să se remarce prin câteva intervenții spectaculoase, printre care și un 7 metri parat.

Evoluția scorului: 3-0 (5), 6-2 (10), 8-5 (15), 13-7 (20), 15-10 (25), 16-13 (pauză), 19-13 (35), 23-14 (40), 27-16 (45), 31-16 (50), 35-18 (55), 37-21 (final).

ȘTIINȚA: Dospinescu (22 de interv.), Pastor (7 interv.) – Cîlici (10 goluri), Cârligeanu (7), Chelaru (5), Bucă (5), Roșu (3), Ababei (3), Vîlcu (2), Manole (1), Ciorîță (1), Verșescu. Antrenor: Costel Oprea.

DANUBIUS: Bobeică (18 interv.), Goldic – Trandafir (6), Cozma (4), Budescu (3), Crăiță (3), Bașa (2), Bulancea (2), Baciu (1), Vițel, Diaconu, Croitoru. Președinte: Dan Pantea.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 6 (3) – 9 (3).

Minute de eliminare: 8 – 8.

Arbitraj fără probleme al cuplului Marina Agliceriu – Rodica Arbunea.