Handbal juniori II / Debut în forță pentru CSM Bacău

CSM Bacau - LPS Focsani (5)
Primul meci al turneului de la Bacău a fost și cel mai dezechilibrat, între lidera seriei B (CSM Bacău 2010) și lanterna roșie a clasamentului (LPS Focșani). Băcăuanii au început în forță, iar în minutul 15 tabel de marcaj arăta 15-0 pentru gazde, oaspeții înscriind pentru prima dată abia în minutul 16. Partida a continuat sub aceleași auspicii, Gabriel Armanu a rulat tot lotul, toți jucătorii de câmp au marcat într-o partidă fără eliminări, fără time-out-uri și fără aruncări de la 7 metri. Vrâncenilor le rămâne consolarea de a fi înscris cele mai frumoase goluri ale jocului, după două aeriene finalizate din extrema dreaptă. Rezultat final, CSM Bacău – LPS Focșani 48-13 (25-3).

CSM BACĂU: Vlăduț Rusu, Mihail Taraș, Mihai Rusu – Laurențiu Suciu (8 goluri), Ștefan Cernat (7), Ionuț Broască (6), Ionuț Atănăsoaei (6), Maxim Oancea (6), Alexandru Ionescu (4), Cătălin Fodorean (3), Bogdan Doboș (2), Radu Poleac (2), Răzvan Dodiță (1), Bogdan Dima (1), Răzvan Drăgan (1). Antrenori: Gabriel Armanu și Ionel Gîrlescu.

LPS FOCȘANI: Mădălin Vrabie, Lucian Fluture – George Alexandru (4), Florin Ciocârlan (3), Andrei Mănăilă (3), Ionuț Posa (2), Dan Budeanu (1), Vlăduț Dănăilă, Marius Oprea, Cosmin Martinescu, Eugen Nistoroiu, Răzvan Chitroceanu, Alexandru Dumitru. Antrenor: Florin Drăgan.

Vineri, după-amiază, de la ora 17.15, echipa băcăuană dispută derby-ul cu a doua clasată, LPS Piatra Neamț, la sala ”Orizont”.