Gata de finală / Știința MD Bacău – CSM București 31-21 (17-9)

Stiinta Bacau - CSM Bucuresti 26
Știința Municipal Dedeman Bacău s-a calificat sâmbătă, pentru a treia oară consecutiv, în finala Cupei României. Prima semifinală a competiției, dintre vicecampioana României și penultima clasată din Liga Națională, n-a lăsat nicio urmă de dubiu vizavi de echipa câștigătoare.
Echipa băcăuană a făcut o primă repriză foarte bună, cu o apărare foarte atentă și agresivă și cu Cristian Ghiță la timonă pe faza de atac. Așa cum își dorea Colin Voica, handbaliștii Științei s-au respectat pe ei înșiși în primele 30 de minute, pe care le-au încheiat cu un avantaj confortabil.

În debutul reprizei secunde, însă, au fost de-ajuns câteva erori pe faza de atac, iar bucureștenii au înregistrat un parțial de 3-0 după mai puțin de 2 minute. Deși vicecampioana n-a repetat evoluția precisă din prima repriză, diferența minimă a fost de 5 goluri. Știința a înscris pe raportul de joc doi portari, Victor Vartic a fost și el inclus în lot și a marcat de trei ori pe final. Din păcate, am înregistrat o nouă descalificare a unui handbalist băcăuan, de data aceasta Mihai Bujor fiind cel care a primit direct cartonașul roșu, decizie mult prea severă ca și în cazul lui Ramba joi. Cu toate astea, în minutul 56, la 28-20, intervenții de genul celei care a provocat eliminarea nu-și aveau locul.

Una peste alta, Știința Municipal Dedeman Bacău a confirmat calculele hârtiei și a obținut o victorie fără drept de apel. Duminică, de la ora 18.30, băcăuanii vor disputa finala Cupei României, cu câștigătoarea semifinalei dintre HCM Constanța și HC Vaslui.

Evoluția scorului: 3-1 (5), 5-2 (10), 7-3 (15), 11-5 (20), 16-6 (25), 17-9 (pauză), 19-14 (35), 21-16 (40), 23-17 (45), 25-18 (50), 28-20 (55), 31-21 (final).

ȘTIINȚA: Grigoraș (8 interv.), Tamaș (9 interv.) – Ghiță (13 goluri / 17 șuturi), I. Rotaru (3/6), Ramba (3/6), Vartic (3/4), Johannson (2/2), M. Bujor (2/3), Tărîță (1/1), Păunică (1/1), Fenici (1/3), G. Bujor (1/5), Da Silva (1/3), Iancu (0/1), Celestin (0/1), Rusia. Antrenor: Eliodor Voica.

CSMB: Pop (15 interv.), Fuică – Stoica (7/11), Negru (3/6), Capotă (2/4), Racoțea (2/5), Marijanac (2/6), Constantinescu (2/3), Pătru (1/4), Sîncelean (1/1), Dedu (1/1), A. Rotaru (0/3), Militaru (0/1), Budui (0/1). Antrenor: Bozo Rudic.

Minute de eliminare: 16 – 10.

Cartonaș roșu: Mihai Bujor (direct, min. 56).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 5 (5) – 8 (7).

Arbitri: Marcel Sas (BH) și Marius Pintea (CJ).

6 comentarii la „Gata de finală / Știința MD Bacău – CSM București 31-21 (17-9)”

1. am vazut meciul si mi se pare ca facem prea multe faulturi si primim foarte multe eliminari! daca vrem sa invingem vreo data pe hcm trebuie sa ne adaptam si la arbitri si cum sanctioneaza faulturile! in rest uneori pe faza de atac parca nu avem luciditate si ne bazam pe aruncari car pot intra sau nu! asi mai vrea o informatie: am observat de mai mult timp ca dospinescu nu mai apare, cumva a plecat sau este accidentat?

2. se face dar doar pentru centru de copii de la galerie.s-a pus la dispozitie un autocar.conducerea acestei echipe crede ca daca ar pune mai mult de atat la dispozitia suporterilor,cu totii ar navali la cersit bani dupa meci.RUSINE.este si finala noastra,a celor care platim bilet,a celor care mergem si incurajam echipa fara beneficii.