Reconfortant / Știința MD Bacău – Dinamo București 37-27 (19-15)

Stiinta Bacau - Dinamo Bucuresti 20
Știința Municipal Dedeman Bacău a obținut o calificare en-fanfare în semifinalele Cupei României, după ce a învins-o la scor pe Dinamo. Dincolo de calificare, însă, îmbucurătoare sunt forma pe care au arătat-o handbaliștii băcăuani și maniera în care ei s-au impus în fața bucureștenilor.
Meciul a început cu dinamoviștii la conducere, pe fondul unor atacuri statice ale Științei, dar și a greșelilor de arbitraj ale cuplului clujean Mârza – Nedelea, comise într-o singură direcție, împotriva vicecampioanei. Cel mai mare avantaj al celor de la Dinamo a fost de 4 goluri, dar băcăuanii au revenit și au egalat pentru prima dată la 13, în minutul 23. La acest scor, Sebastian Bota a cerut time-out, care a fost extrem de util pentru adversari, aceștia intrând la pauză cu 4 goluri avans.

Echipa lui Colin Voica și-a continuat evoluția bună din finalul primului mitan și în repriza secundă, cu o apărare foarte atentă și agresivă, care a recuperat multe baloane pentru contraatac, cu un Ștefan Grigoraș în formă bună, dar și cu un Martin Johannson fără de greșeală pe semicercul advers. În aceste condiții, Știința s-a desprins treptat, a condus și la 14 goluri și doar relaxarea din ultimele minute a dus la un rezultat final mai strâns. De notat folosirea ca titular a lui Mihai Bujor pe extrema stângă, tânărul handbalist băcăuan având o evoluție remarcabilă. Din păcate, cei doi arbitri au continuat cu dandanalele, cea mai mare fiind eliminarea directă gratuită a lui Ionuț Ramba, pentru un fault la care se impunea cel mult o eliminare de 2 minute.
Sâmbătă, de la ora 12.30, Știința Municipal Dedeman Bacău va juca în semifinale cu câștigătoarea sfertului dintre Steaua și CSM București.

Evoluția scorului: 1-4 (5), 4-7 (10), 6-9 (15), 10-12 (20), 14-14 (25), 19-15 (pauză), 23-16 (35), 26-19 (40), 27-20 (45), 31-20 (50), 35-22 (55), 37-27 (final).

ȘTIINȚA: Tamaș (2 interv.), Grigoraș (14 interv.), Tevzadze – Johannson (6 goluri / 6 aruncări), Ghiță (6/9), M. Bujor (5/8), Da Silva (5/7), Fenici (3/5), Rusia (3/7), Celestin (2/2), Iancu (2/4), Tărîță (2/3), Ramba (2/7), Rotaru (1/2), G. Bujor (0/1), Păunică. Antrenor: Eliodor Voica.

DINAMO: Makaria (5 interv.), Dragomir (7 interv.), Druțu (1 interv.) – Nicolae (8/16), Mocanu (5/6), Nițu (4/5), Șandru (3/8), Dimache (2/5), Mironescu (2/3), Chiruț (1/1), Savenco (1/2), R. Răpciugă (1/5), Băluț (0/1), M. Răpciugă, Purcărea. Antrenor: Sebastian Bota.

Minute eliminare: 12-10.

Cartonaș roșu: Ramba (direct, min. 32).

Aruncări de la 7 metri (transformate): 4 (2) – 3 (2).

Arbitri: Sebastian Mârza – Cristian Nedelea (Cluj-Napoca).