Handbal masculin / Știința – CSMB și HCM Constanța – HC Vaslui sunt semifinalele Cupei României

HCM Constanta - Stiinta Bacau (14)
Cupa României la handbal masculin se îndreaptă către o nouă finală, a treia consecutivă, între HCM Constanța și Știința Municipal Dedeman Bacău. Joi, în prima partidă din sferturile de finală, vicecampioana a învins categoric pe Dinamo București, scor 37-27 (19-14). Al doilea sfert a fost câștigat surprinzător de CSM București, care a trecut de Steaua cu 31-28 (16-12), după care HCM Constanța a câștigat în fața Potaissei Turda cu 29-22 (15-14). Ultimul sfert de finală a mai adus o surpriză, divizionara secundă HC Vaslui, cu Sandu Iacob printre protagoniști, eliminând-o pe Minaur Baia Mare, pe care a învins-o cu 28-22 (16-13).

Semifinalele vor avea loc sâmbătă, tot în sala ”Olimpia” din Ploiești: Știința Municipal Dedeman Bacău – CSM București (ora 12.30) și HCM Constanța – HC Vaslui (ora 14.30). Finala Cupei României se va disputa duminică, 9 martie, începând cu ora 18.30.