Declarații după meciul Poli Timișoara – Știința MD Bacău 31-36

Conferinta de presa Stiinta Bacau - Poli Timisoara
Constantin Ștefan (antrenor Poli Timișoara): ”Trecem printr-o perioadă grea, dar am avut o primă repriză foarte bună, în care am înscris 20 de goluri, câte nu am reușit în alte meciuri întregi. Cred că ne-am ridicat la valoarea Bacăului, trebuie să ne măsurăm forțele cu echipe deja calificate în play-off, fiindcă ne așteaptă un baraj foarte dificil. În repriza a doua nu am reușit să menținem același ritm, asta și din cauza efectivului restrâns. Bacăul e o echipă pe care nu mai trebuie s-o lăudăm. Dacă există liniște, răbdare și încredere în proiectul pe care l-am început, vom putea să facem o echipă competitivă. La 23-20 penru noi, jucătorii s-au grăbit, duși de valul rezultatului, dându-le posibilitatea adversarilor să preia conducerea. Sunt mulțumit că jucătorii noștri și-au dorit, au arătat atitudine și dorință de victorie. Deocamdată, aici suntem ca valoare și atât putem într-un meci cu vicecampioana României.”

Eliodor Voica (antrenor Știința Bacău): ”Nu pot spune că am avut emoții, cu toate că scorul a avut fluctuații, mai mult în prima repriză. A doua repriză a fost una care ne-a convenit din multe puncte de vedere, mă refer la faptul că am avut o altă prestație în apărare și asta s-a văzut. Mă bucur că, la 20-23, ne-am mobilizat, am câștigat foarte multe mingi în apărare, n-am mai primit goluri și acest lucru a fost în favoarea noastră. În prima repriză am primit 20 de goluri, ceea ce mi se pare foarte mult, iar asta nu poate să fie decât o lipsă de concentrare, mai ales în faza de apărare, unde ar fi trebuit să avem altă prestație, iar când acest lucru s-a întâmplat, am trecut în avantaj.”