33 de minute de coșmar / Poli Timișoara – Știința MD Bacău 31-36 (20-20)

Stiinta Bacau - Poli Timisoara (8)
Greu de descifrat misterele Științei Municipal Dedeman Bacău în acest sezon. Echipa pregătită de Eliodor Voica a făcut sâmbătă seara, la Timișoara, o primă repriză deplorabilă în apărare, încasând 20 de goluri de la o echipă a cărei medie pe meci era de 25! Mai mult decât atât, în primele trei minute ale reprizei secunde, gazdele au înscris de trei ori fără a primi gol și lucrurile se vedeau în negru pentru vicecampioni. Colin a cerut time-out, moment după care băcăuanii au marcat de cinci ori consecutiv, preluând definitiv frâiele partidei. Golgeterii Științei au fost interii Ramba și Ghiță, care au înscris împreună aproape jumătate din golurile echipei. Săptămâna viitoare, cele două echipe ale Științei vor participa la turneul final al Cupei României.

Evoluția scorului: 4-4 (5), 6-9 (10), 9-12 (15), 14-14 (20), 17-18 (25), 20-20 (pauză), 23-21 (35), 26-27 (41), 27-31 (47), 29-34 (57), 31-36 (final).

POLI: T. Stănescu (2 interv.), Vîlceanu (8 interv.) – Kaftin (9), Timofte (7), Lela (6), Daninfeld (5), Santeiu (2), Mrakic (1), Ursu (1), Petkovic, Arseni. Antrenor: Constantin Ștefan.

ȘTIINȚA: Tamaș (7 interv.), Tevzadze, Grigoraș (2 interv.) – Ramba (9), Ghiță (7), M. Bujor (5), Rotaru (3), Fenici (3), Johannson (2), Tărîță (2), Rusia (2), Păunică (1), Celestin (1), Da Silva (1), Iancu, G. Bujor. Antrenor: Eliodor Voica.