Grigoraș dezlănțuit / Știința MD Bacău – Minaur Baia Mare 33-21 (16-10)

Stiinta Bacau - Minaur Baia Mare
Vicecampioana României la handbal masculin s-a impus duminică, pe teren propriu, mult mai ușor decât ar fi fost de așteptat, în fața unei echipe cu mulți jucători experimentați. Ne-am fi dorit să fi văzut și joi, la Constanța, aceeași determinare, aceeași apărare agresivă, cu numeroase recuperări care s-au transformat în contraatacuri aducătoare de goluri ușoare.
Echilibrul s-a menținut doar preț de circa 9 minute, după care băcăuanii s-au desprins în special datorită defensivei și a evoluției excelente a portarului Ștefan Grigoraș, al cărui procentaj a fost de 52%, el apărând și două aruncări de la 7 metri. Având spatele asigurat, handbaliștii Științei au fost mai dezinvolți în faza de atac, acolo unde au înscris din toate pozițiile. Desigur că n-au lipsit nici pasele greșite și nici ratările în situație de 1 la 1 cu portarul advers, dar la acest capitol băimărenii au fost net superiori. De salutat revenirea de formă a lui Ionuț Ramba, autor a 6 goluri, precum și numărul de goluri înscrise ”de afară” de interii Științei.
Așteptăm să vedem asemenea evoluții și în partidele din deplasare, mai ales că, în următoarele două etape, vicecampioana va avea jocuri dificile la Târgu Jiu și Odorhei.

Evoluția scorului: 2-2 (5), 6-4 (10), 8-5 (15), 10-7 (20), 13-8 (25), 16-10 (pauză), 18-11 (35), 22-12 (40), 25-13 (45), 27-15 (50), 31-18 (55), 33-21 (final).

ȘTIINȚA: Grigoraș (14 interv.), Tamaș (6 interv.) – M. Bondar (7), Rotaru (6), Ramba (6), Ghiță (3), Da Silva (3), Rusia (2), Păunică (2), Johannson (2), Tărîță (1), Celestin (1), Iancu, Fenici, Cotinghiu. Antrenor: Eliodor Voica.

MINAUR: Irimuș (8 interv.), Viman (2 interv.), Drăghici (3 interv.) – Fotache (7), A. Bondar (4), Grasu (3), Gavrilovic (3), Sabău (2), Mihai (1), Bușecan (1), Munea, Acsinia, Crăciun, Bera. Antrenor: Gheorghe Covaciu.

Arbitraj cu multe greșeli al cuplului Teodor Șerbu – Adrian Vasilescu.