Handbal masculin / România – Italia 34-29 (20-13), în preliminariile CM 2015

Romania - Italia
Naționala de handbal masculin a României a învins Italia la București și mai are de făcut un pas până la play-off-ul pentru calificarea la mondialele de anul viitor. Selecționata pregătită de Eliodor Voica a avut probleme doar în primele 20 de minute, după care s-a desprins decisiv, asigurându-și un avantaj confortabil încă de la pauză. Handbaliștii români au avut chiar și 9 goluri avans, însă relaxarea din final a făcut ca italienii să se apropie la o diferență neconformă cu cea de valoare dintre cele două formații. Antrenorii români au folosit tot lotul pe care l-au avut la dispoziție, adică și pe cei patru jucători ai Științei Municipal Dedeman Bacău.
Duminică după-amiază, naționala României va disputa partida decisivă pentru calificarea la play-off, în deplasare, cu Slovacia.

Evoluția scorului: 3-2 (5), 5-5 (10), 8-7 (15), 11-10 (20), 16-11 (25), 20-13 (pauză), 23-16 (35), 26-19 (40), 27-20 (45), 30-22 (50), 32-24 (55), 34-29 (final).

ROMÂNIA: Irimuș, Șelaru – Acatrinei (7 goluri / 9 aruncări), Talas (6/6), Csepreghi (4/6), Florea (4/7), Fenici (3/5), Mihalcea (3/4), Șandru (2/3), Criciotoiu (2/3), Șimicu (1/2), Ghiță (1/3), Asoltanei (1/1), Iancu (0/1), Rotaru (0/1), Cîmpan (0/1).