Handbal feminin, Campionatul Mondial / România – Ungaria 21-17 (8-10)

Romania - Ungaria
Naționala de handbal feminin a României a obținut joi seara o victorie mare împotriva Ungariei, în cel de-al patrulea meci din grupa D a mondialelor din Serbia. După o primă repriză poticnită, cu un debut extrem de greoi, handbalistele pregătite de Gheorghe Tadici au făcut o a doua repriză de vis. Cu o apărare excelentă și cu Paula Ungureanu în mare formă, naționala noastră rămâne în cărți pentru ocuparea primului loc în grupă. Remarcabil a fost și debutul la mondiale al băcăuanei Laura Chiper care, introdusă de Gheorghe Tadici într-un moment delicat, a marcat de două ori, o dată din extremă și o dată de la 7 metri, având o contribuție importantă la victorie.
În ultimul meci din grupe, România întâlnește vineri, de la ora 20.15, naționala Cehiei. În celelalte meciuri de joi, Australia – Cehia 10-34 și Germania – Tunisia 26-20.

ROMÂNIA: Ungureanu (11 interv. / 27 de șuturi), Tolnai (0/1) – Neagu (4/8), Brădeanu (3/9), Ardean-Elisei (3/4), Chiper (2/2), Buceschi (2/2), Marin (2/3), Manea (2/4), Nechita (2/3), Țăcălie (1/1), Pîrvuț (0/2), Perianu (0/3), Pintea, Ciuciulete (0/1).

Un comentariu la „Handbal feminin, Campionatul Mondial / România – Ungaria 21-17 (8-10)”