Fără vlagă, fără replică / Știința Bacău – Dinamo Kazan 0:3 (15-25, 17-25, 10-25)

Stiinta Bacau - Dinamo Kazan 11
Ştiinţa Bacău a pierdut primul meci acasă din grupele Champions League în faţa campioanei Rusiei, Dinamo Kazan, după o evoluţie slabă. Cu toate acestea, nu este o înfrângere surprinzătoare, deși antrenorul Florin Grapă declarase în mai multe rânduri că spera şi îşi dorea foarte mult să câştige acest meci. Din păcate, voleibalistele băcăuane au părut învinse mai mult de numele adversarelor, având o evoluție marcată de trac, mult mai slabă decât în Rusia.

Campioanele României au început meciul destul de slab, fiind conduse la primul time-out tehnic cu scorul de 4-8. Rusoaicele s-au distanţat treptat, fără probleme, câştigând setul la 15. Setul al doilea a început foarte bine pentru Ştiinţa, care a condus cu 5-2, însă oaspetele au întors foarte repede scorul şi s-au distanţat la 8 puncte. La 12-20, a intrat Sosa la serviciu, reușind să reducă din diferență, după 4 puncte consecutive. A fost doar o chestiune de moment, Dinamo apăsând puţin pe acceleraţie și reușind să îşi adjudece setul la 17. În ultimul set, băcăuanele nu au contat deloc, au comis foarte multe greşeli, nu au reuşit să le blocheze pe trăgătoarele echipei din Kazan şi au pierdut setul la o diferenţă foarte mare.

A fost o evoluţie ştearsă a campioanei României, care a contat în joc doar în setul secund. Voleibalistele Științei nu au reuşit să o blocheze pe Ekaterina Gamova (2,02 m) niciodată, aceasta părând foarte relaxată pe tot parcursul jocului. Trăgătoarele secunde ale echipei noastre nu au existat mai deloc în joc, acestea atacând deseori violent în blocaj, iar Florin Grapă are toate motivele să suspine după Kremena Kamenova. Următorul meci al Ştiinţei Bacău din grupele Ligii Campionilor va avea loc pe 12 decembrie, în deplasare, la Volero Zurich, partidă decisivă pentru terminarea pe locul 2 în grupa F a Champions League.

Ştiinţa Bacău : Rogojinaru (9 puncte), Herlea (3), Potokar (1), Sobo (2), Staelens (2), Sosa (10), Vujovic – libero. Au mai jucat : Bacşiş (1), Bălţatu, Miclea, Gaido – libero. Antrenori : Florin Grapă şi Aurel Cazacu.

Dinamo Kazan : Borodakova (10 puncte), Larson-Burbach (17), Gamova (13), Startseva (2), Del Core (10), Moroz (4), Ulanova – libero. Au mai jucat : Malkova (4), Voronkova. Antrenori : Rishat Gilyazutdinov şi Dzianis Matsveyeu.