Dezlănțuiți / Știința MD Bacău – Dinamo București 35-21 (16-12)

Stiinta Bacau - Dinamo Bucuresti 1
Știința Municipal Dedeman Bacău a tranșat categoric în favoarea ei derby-ul etapei a zecea a Ligii Naționale, la capătul celui mai bun meci al vicecampioanei din acest sezon. Cu toate acestea, băcăuanii au început meciul poticnit, cu numeroase greșeli tehnice și ratări, îndeosebi din partea interilor. Cel care a ținut echipa în joc în primele 15 minute a fost coordonatorul Cristian Fenici, cu o evoluție foarte bună, cea mai bună de când îmbracă tricoul Științei. Încurajați de un public frenetic, handbaliștii băcăuani au preluat pentru prima dată conducerea în minutul 13 (6-5) și au intrat mai apoi la cabine cu patru goluri avans, chiar dacă arbitrii au încercat să-i țină pe oaspeți în joc.

Repriza a doua a fost una excelentă pentru vicecampioni, impecabili în defenisvă, cu un Răducu Tamaș în mare formă, astfel încât dinamoviștii n-au înscris deloc între minutele 35 și 47. Contraatacul și faza a doua au mers ceas în tabăra gazdelor, care s-au desprins categoric și decisiv în primul sfert de oră al mitanului secund. Interii stânga au marcat o treime din golurile echipei băcăuane, semn bun pentru Kristianstad, să sperăm că în Suedia vor străluci și stângacii. Introdus pe final de meci, tânărul Fane Grigoraș a făcut și el spectacol, iar partida s-a încheiat în uralele spectatorilor, la o diferență care ne scutește de alte comentarii. S-au mai și făcut greșeli dar, la diferența asta, autorii lor merită menajați. Cu condiția să se ”scoată” duminică în Suedia, acolo unde vom fi și noi prezenți, datorită sprijinului conducerii clubului băcăuan, căreia îi mulțumim și pe această cale.

Știința Municipal Dedeman Bacău urcă din nou pe podium în urma unui meci foarte bun, dar jucătorii pregătiți de Eliodor Voica sunr datori să arate aceeași determinare și precizie și în deplasări, pentru a demonstra că sunt gata să facă pasul spre profesionalism. Prima ocazie – duminică, la Kristianstad.

Evoluția scorului: 0-2 (5), 3-5 (10), 9-7 (15), 12-9 (20), 14-10 (25), 16-12 (pauză), 18-14 (35), 25-14 (43), 28-16 (49), 31-18 (55), 35-21 (final).

ȘTIINȚA: Shota Tevzadze (2 interv.), Răducu Tamaș (10 interv.), Ștefan Grigoraș (7 interv.) – Marius Bondar (6 goluri), Martin Johannson (5), Ionuț Ramba (5), Cristian Fenici (4), Uelington Da Silva Ferreira (4), Cristian Ghiță (3), Vladimer Rusia (3), Rareș Păunică (1), Dragoș Iancu (1), Florin Dospinescu (1), Gabriel Bujor (1), Mihai Bujor (1), Michelin Celestin. Antrenor: Eliodor Voica.

DINAMO: Darius Makaria (2 interv.), Florin Dragomir (12 interv.) – Adrian Băluț (4), Răzvan Răpciugă (3), Florin Nicolae (3), Liviu Mironescu (3), Costel Manea (2), Dorin Purcărea (2), Adrian Chiruț (1), Alexandru Dimache (1), Ciprian Șandru (1), Marian Răpciugă (1), Marius Mocanu, Laurențiu Nițu, Mihai Cojocea. Antrenor: Sebastian Bota.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 3 (3) – 0.

Eliminări de 2 minute: 5 – 6.

Cartonaș roșu: Adrian Chiruț (min. 43), pentru 3 eliminări de 2 minute.

Arbitri: Vasile Pavel și Marian State.