Volei, Divizia Juniori / CSS Bacău – CSS LPS Suceava 3-0 (25-18, 25-23, 25-18)

CSS Bacau - CSS LPS Suceava 8
Voleibaliştii juniori de la CSS Bacău au obţinut o victorie clară împotriva celor de la CSS LPS Suceava, în sala de sport a Colegiului Naţional “Vasile Alecsandri” din Bacău. Băcăuanii au câştigat primul set cu 25-18, datorită unui serviciu mult mai dificil şi al unui atac mai eficient decât al adversarilor. Setul al doilea a fost ceva mai strâns, gazdele având 24-21, dar pe fondul unor greşeli şi al neconcentrării oaspeţii au făcut 24-23. Setul s-a încheiat cu un atac în forţă de pe centru al lui Codrin Cernov. Cel de-al treilea set a fost condus de la cap la coadă de către voleibaliştii antrenaţi de Eusebiu Ţurcanu, care nu au avut probleme în adjudecarea acestuia. De remarcat este efortul depus de cei patru jucători care evoluează şi în Divizia A2 la Ştiinţa Bacău (Andrei Sărăcuţu, Codrin Cernov, Dan Bitire, Mihai Şnel), aceştia resimţind oboseala din plin. Etapa următoare va avea loc pe 1 decembrie, CSS Bacău având derby-ul seriei cu CSS Buzău pe teren propriu, când va avea nevoie de susţinerea spectatorilor pentru a putea învinge.

CSS Bacău: Andrei Sărăcuţu, Cosmin Pântea, Ciprian Prăjişteanu, Costel Bichescu, Codrin Cernov, Dan Bitire, Mihai Şnel – libero. Au mai jucat: Horia Alexoae şi Lucian Troinea. Antrenor: Eusebiu Ţurcanu.