HC Danubius Galați – Știința Bacău 23-19 (11-7), în Divizia A de handbal feminin

HC Danubius Galati - Stiinta Bacau
Handbalistele de la Știința Bacău au pierdut sâmbătă partida disputată pe terenul celor de la HC Danubius Galați, formație retrogradată din Liga Națională. Echipa băcăuană a început bine și a ținut aproape de adversare timp de 20 de minute. A urmat apoi o perioadă de 15 minute în care, pe fondul unor greșeli, dar și al unui arbitraj potrivnic prestat de cuplul Dumitru – Teglas, oaspetele au marcat o singură dată, gălățencele desprinzându-se decisiv. În repriza secundă, Știința a revenit spectaculos, însă nu a mai reușit să întoarcă soarta partidei.

”Pot să spun că nu ne-am făcut de râs în fața unei echipe venite din primul eșalon. E drept că obiectivul nostru era altul, dar atât am putut obține cu mijloacele de care dispunem la ora actuală”, ne-a declarat antrenorul principal al echipei băcăuane, Costel Oprea.

Evoluția scorului: 1-1 (5), 3-2 (10), 4-4 (15), 6-6 (20), 8-6 (25), 11-7 (pauză), 14-7 (35), 16-10 (40), 18-12 (45), 19-15 (50), 22-18 (55), 23-19 (final).

Știința: Bianca Dospinescu, Elizabeth Pastor – Mădălina Roșu (6), Paula Ababei (4), Mirela Vîlcu (4), Adina Cârligeanu (3), Lăcrămioara Cîlici (1), Ana-Maria Ciurariu (1), Alina Bucă, Cornelia Țocu, Cristina Tat, Alexandra Ciorîță, Maria Pavăl, Laura Verșescu. Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.