CS Caraș-Severin – Știința MD Bacău 22-24 (10-11), în Liga Națională de handbal masculin

CS Caras-Severin - Stiinta Bacau
Știința Municipal Dedeman Bacău a obținut sâmbătă, la Reșița, cea de-a doua victorie în deplasare din actuala ediție de campionat. Fără Ionuț Rotaru și Ștefan Grigoraș, accidentați, echipa băcăuană a fost condusă cu 3-1 în debutul de partidă, însă a revenit rapid, a preluat conducerea în minutul 9 și n-a mai cedat-o până la final.
A fost o nouă victorie datorată apărării și portarilor (excelent Shota Tevzadze), fiindcă elevii lui Eliodor Voica au avut din nou mari probleme pe faza de atac, cu numeroase ratări din situații clare, inclusiv două aruncări de la 7 metri. Știința acumulează 19 puncte și va primi miercuri, pe teren propriu, replica formației Dinamo București, în derby-ul etapei a X-a.

Evoluția scorului: 3-1 (5), 3-4 (10), 4-5 (15), 5-7 (20), 7-9 (25), 10-11 (pauză), 11-12 (35), 12-14 (40), 13-17 (45), 16-18 (50), 18-21 (55), 22-24 (final).

CS Caraș-Severin: Ionescu, Marocico – Turcu (6), Stan (3), Rohozneanu (3), Negru (2), Marta (2), Starikov (2), D. Grigoraș (1), Grozăvescu (1), Vaidasigan (1), Sonohat (1). Antrenor: Aihan Omer.

Știința MD Bacău: Tevzadze, Tamaș – Ghiță (6), Bondar (5), M. Bujor (3), Păunică (2), Iancu (2), Fenici (2), Johannson (1), Dospinescu (1), Rusia (1), Ramba (1), Celestin, Da Silva, Tărîță, G. Bujor. Antrenor: Eliodor Voica.

Aruncări de la 7 metri: 4 (3) – 6 (4).

Eliminări de 2 minute: 4-5.