Antrenament cu public / Ştiinţa Bacău – Unic Piatra Neamţ 3:0 (25-16, 25-15, 25-3)

Stiinta Bacau - Unic Piatra Neamt (3)

Altădată un meci echilibrat şi plin de ambiţii, derby-ul Moldovei de sâmbătă, dintre campioana României şi Unic Piatra Neamţ, a fost unul fără istoric. Lipsită de aportul a două jucătoare de bază, Lorena Ciocian şi Angelica Harbuz, echipa din Piatra Neamţ a făcut un joc foarte slab, nereuşind să ţină piept echipei băcăuane.
Ştiinţa a început meciul destul de slab, făcând puncte mai mult pe greşelile adversarelor. La primul time-out tehnic conduceau cu 8-6, însă pietrencele au preluat conducerea la 10-11. Sabina Miclea a intrat la serviciu şi a servit de 9 ori consecutiv, Ştiinţa desprinzându-se la 19-11. De aici, setul a fost adjudecat fără probleme de echipa gazdă cu scorul de 25-16.

În setul al doilea, nu s-a pus niciodată problema învingătoarei, Ştiinţa începând să nu mai comită greşeli copilăreşti. Gazdele s-au desprins rapid la 4-0 pe serviciul aceleiaşi Sabina Miclea, majorându-şi avansul uşor-uşor, iar setul s-a încheiat cu un serviciu în aut al Ralucăi Purice.
Despre setul al treilea nu sunt prea multe de scris, scorul spunând totul. Elevele lui Florin Grapă nu au greşit deloc, au pus toate mingile jos, iar echipa din Piatra Neamţ a cedat foarte uşor. De lăudat este evoluţia slovenei Monika Potokar şi a argentiniencei Mimi Sosa, care au avut o evoluţie constantă pe tot parcursul meciului. Sabina Miclea a făcut un joc relativ bun, evoluând tot meciul, deoarece Kim Staelens are probleme de sănătate.

Ştiinţa Bacău: Rogojinaru (13 puncte), Herlea (9), Potokar (12), Sobo (6), Miclea (3), Sosa (11), Vujovic-libero. Au mai jucat: Bacşiş (2), Petrovic (3), Bălţatu (2), Gaido-libero. Antrenor: Florin Grapă.

Unic Piatra Neamţ: Mastahac (8 puncte), Marin-Iliescu (4), Munteanu (1), Hambele (3), Purice (5), Curcă (1), Albu-libero. A mai jucat: Ciucu. Antrenor: Ionuț Harbuz.