Handbal masculin, Divizia A / CSM Ploieşti – Ştiinţa MD II Bacău 29-36 (13-18)

Stiinta 2 Bacau - CSM Calarasi (1)
Echipa secundă a vicecampioanei a obținut în intermediara de joi cea de-a patra victorie consecutivă, învingând-o în deplasare pe fosta prim-divizionară CSM Ploiești. Băcăuanii au deschis scorul, echilibrul s-a menţinut până la 4-4, iar gazdele au condus o singură dată (4-5), după care Ştiinţa II a întors tabela definitiv.
Echipa pregătită de Bogdan Voica şi-a asigurat la pauză un avantaj de cinci goluri, diferenţă pe care a majorat-o în repriza secundă pe fondul unui joc bun în apărare, dublat de goluri înscrise pe contraatac şi faza a II-a.
Marcatorii formației băcăuane au fost: Mihai Bujor (10), Gabriel Bujor (8), Anatoli Bulov (7), Victor Vartic (5), Vladimir Carali (2), Roman Zacaciurin (2), Adrian Sipos (1) și Maxim Beleaev (1).
Duminică, de la ora 12, Știința II va juca pe teren propriu cu codașa HCM Câmpina.