Handbal feminin, Divizia A / HCF Piatra Neamț – Știința Bacău 15-21 (7-10)

HCF Piatra Neamt - Stiinta Bacau
După ce, în februarie, înscriau doar 4 goluri în primele 30 de minute și pierdeau fără drept de apel la Piatra Neamț, handbalistele de la Știința Bacău s-au revanșat sâmbătă. Echipa pregătită de Costel Oprea și Constantin Hornea s-a impus fără drept de apel în orașul de sub Pietricica, la capătul unui joc pe care l-a controlat în cea mai mare parte a timpului. Chiar și fără o jucătoare de bază, Ana Maria Ciurariu, indisponibilă pentru jocul de sâmbătă, handbalistele băcăuane au făcut un joc foarte bun pe faza defensivă, dublat de evoluția remarcabilă a Biancăi Dospinescu.
”Am obținut o victorie importantă pentru moralul echipei. Meciul a fost câștigat în primul rând pe faza de apărare, însă noi ne-am făcut jocul obișnuit, în viteză. Important este faptul că, după două etape, suntem exact unde ne-am propus”, ne-a declarat antrenorul principal al Științei, Costel Oprea.

Evoluția scorului: 0-2 (7), 2-3 (15), 4-5 (21), 6-7 (26), 7-10 (pauză), 9-11 (35), 10-13 (39), 13-16 (49), 13-18 (54), 15-21 (final).

ȘTIINȚA: Bianca Dospinescu, Loredana Pătrașcu – Adina Cârligeanu (7), Mirela Vâlcu (4), Paula Ababei (4), Lăcrămioara Cîlici (2), Cornelia Țocu (2), Mădălina Roșu (2), Maria Pavăl, Alina Bucă, Laura Verșescu. Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.