Promițător / Știința Bacău – CSU Târgoviște 34-16 (16-9)

Stiinta Bacau - CSU Targoviste (1)
Handbalistele de la Știința Bacău au început campionatul așa cum era de așteptat, cu o victorie categorică în fața uneia dintre cele mai slabe echipe ale seriei. Cu toate acestea, băcăuanele au avut probleme la începuturile de repriză, în prima scorul era 6-6 după 14 minute, iar în primele opt minute din cea de-a doua au înscris doar un gol. De asemenea, handbalistele pregătite de Costel Oprea și Constantin Hornea au dovedit multă lejeritate la aruncările de la 7 metri, ratând 5 din 6!
Altfel, trebuie remarcate și desele momente bune din jocul Științei, atât în atacul pozițional, cât și pe contraatac, care le-au permis să obțină o victorie categorică. În repriza secundă, a fost rulat tot lotul de jucătoare, prilej pentru mezina Alina Bucă (17 ani) să se remarce prin cele 4 goluri marcate și prin evoluția fără inhibiții. Cu o conducere tehnică schimbată, echipa băcăuană arată parcă mai bine decât în sezonul trecut, dar asta se va vedea în meciurile cu adversari ce le vor pune cu-adevărat probleme.

Evoluția scorului: 2-0 (5), 6-4 (10), 8-6 (15), 12-8 (20), 14-9 (25), 16-9 (pauză), 17-9 (35), 18-10 (40), 25-13 (45), 28-13 (50), 32-13 (55), 34-16 (final).

ȘTIINȚA BACĂU: Bianca Dospinescu (17 interv.), Loredana Pătrașcu (4 interv.) – Mirela Vîlcu (7), Lăcrămioara Cîlici (5), Adina Cârligeanu (5), Cornelia Țocu (4), Ana-Maria Ciurariu (4), Alina Bucă (4), Maria Pavăl (2), Cristina Tat (2), Mădălina Roșu (1), Paula Ababei, Alexandra Ciorîță, Laura Verșescu. Antrenori: Costel Oprea și Constantin Hornea.

CSU TÂRGOVIȘTE: Andreea Hodorogeanu (10 interv.) – Elena Liță (8), Ramona Ciobanu (5), Cristina Diaconu (2), Daiana Diță (1), Georgiana Milea, Alexandra Micu, Larisa Ivanciu, Lubiana Calancea, Ștefania Ficleanu, Anda Manea, Andreea Năstase, Alexandra Manea. Antrenor: Aurel Iancu.

Eliminări 2 minute: 3-2.

Aruncări de la 7 metri (transformate): 6(1) – 0.

Au arbitrat cu multe greșeli Marina Agliceriu și Rodica Arbunea.

În derby-ul primei etape, Unirea Slobozia – H M Buzău 28-25.