Box / Băcăuanii Mihai Nistor și Cătălin Paraschiveanu au câștigat Centura de Aur

Mihai Nistor, pe cea ma inalta treapta a podiumului
Duminică seara, la Constanța, a avut loc gala finală a turneului internațional de box ”Centura de Aur”, reluat după o pauză de 10 ani. Doi dintre boxerii băcăuani prezenți la competiție au izbutit să urce pe cea mai înaltă treaptă a podiumului. Astfel, la categoria 75 kg., Cătălin Paraschiveanu l-a învins la puncte pe moldoveanul Victor Carapcevschi după ce, în semifinale, produsese surpriza și îl învinsese pe vicecampionul european Bogdan Juratoni.
În cel mai frumos meci al galei finale de la Constanța, la categoria +91 kg., băcăuanul Mihai Nistor l-a învins la puncte pe cubanezul Jose Larduet Gomez, fost campion mondial de tineret.