Handbal masculin / Știința MD Bacău – HC Vaslui 48-33 (25-20), în meci amical

Stiinta Bacau - HC Vaslui (4)
Știința Municipal Dedeman Bacău a câștigat la scor jocul de verificare disputat miercuri la prânz, pe teren propriu, în compania divizionarei secunde HC Vaslui. Succesul a venit, însă, după o primă repriză foarte slabă pe faza de apărare, fapt ce l-a înfuriat la culme pe Eliodor Voica, antrenorul vicecampioanei săpunindu-și bine elevii la pauză. Rezultatul s-a văzut în jumătatea a doua a partidei, când băcăuanii s-au apărat mai bine, faza de atac a funcționat la fel de bine ca în prima repriză, iar Știința a obținut o victorie categorică.
La vicecampioni au revenit cu poftă de joc după accidentări Cristi Ghiță și Marius Bondar, dar au absentat Michelin Celestin și Vladimer Rusia, acesta din urmă suferind o entorsă la antrenamentul de marți seara.

”Aș dori ca ceea ce am văzut azi în prima repriză să nu se mai repete. Sper ca jucătorii să înțeleagă statutul pe care-l au și să se respecte, mă refer la faptul că ei se află aici fiindcă sunt valoroși, dar lucrul acesta trebuie demonstrat în teren”, a declarat Eliodor Voica la finalul meciului.

Evoluția scorului: 3-3 (5), 9-6 (10), 11-10 (15), 17-13 (20), 20-16 (25), 25-20 (pauză), 27-21 (35), 30-22 (40), 34-24 (45), 38-27 (50), 42-31 (55), 48-33 (final).

ȘTIINȚA: Grigoraș (5 interv.), Tevzadze (2 interv.), Tamaș (9 interv.), Șelaru (3 interv.) – Rotaru (7), Ghiță (7), Bondar (6), Da Silva (6), G. Bujor (4), Bulov (3), Iancu (3), Carali (3), Ramba (3), Tărîță (2), Johannson (2), Fenici (1), Păunică (1), Dospinescu. Antrenor: Eliodor Voica.

HC VASLUI: Pleșca (10 interv.), Cloșcă (1 interv.), Nedelcu (3 interv.) – Bejinariu (5), S. Iacob (4), S. Ignat (4), Țuțu (4), Soare (4), Hagiu (3), M. Ignat (3), Barac (3), G. Cotinghiu (2), Moldovanu (1), Ciobanu, Smeu. Antrenor: Leonard Bibirig.

Joi și vineri, Știința Municipal Dedeman Bacău va disputa două partide de verificare la București, cu Dinamo.