Luptătorul băcăuan Alexandru Botez, medaliat cu bronz la mondialele de juniori

Alexandru Botez
Performanță remarcabilă pentru sportul băcăuan obținută marți seara, în capitala Bulgariei, la campionatele mondiale de lupte greco-romane pentru juniori. Alexandru Botez (SCM Bacău, antrenori Ioan Șarban și Sorin Tașcă) a obținut medalia de bronz la categoria 50 kg., după o finală mică dramatică în compania azerului Ramiz Mammadov. După o primă repriză încheiată de luptătorul băcăuan în avantaj (7-4), finalul meciului i-a găsit pe cei doi sportivi la egalitate, 7-7. Arbitrii l-au indicat inițial învingător pe Mammadov, dar delegația română a făcut contestație, iar Alexandru Botez (foto, în roșu) a fost declarat câștigător, deoarece avusese două acțiuni de 3 puncte.

”Iată că deși a fost marți și 13, sportivul nostru a adus clubului SCM Bacău prima medalie mondială din acest an, lucru de care sunt foarte mândru. Vreau să menționez că, atât Alexandru Botez, cât și Sorin Tașcă (recent medaliat cu aur la Jocurile Mondiale ale Pompierilor și Polițiștilor), se antrenează la sala Letea, loc de care sunt foarte legat, deoarece acolo mi-am început activitatea ca sportiv și mai apoi ca antrenor”, ne-a declarat antrenorul Ioan Șarban.