Rezultate contradictorii ale atleților băcăuani la Campionatul European de atletism pe echipe

Cursa de 800 m - CE pe echipe Dublin
Echipa României a ratat pentru numai 1,5 puncte calificarea în Superliga Campionatului european de atletism pe echipe, situându-se pe locul 4 la întrecerile Ligii I de la Dublin, cu 297,5 puncte, în timp ce Olanda, ocupanta locul 3, ultimul care a adus promovarea, a totalizat 299 puncte.
Din lotul României au făcut parte și 6 atleți legitimați la cluburile din județul Bacău, care au obținut un loc 1, două locuri 2, un loc 3, un loc 8 și un loc 10.
Astfel, Mirela Lavric (CSM Onești) s-a impus în proba de 800 m, în 2:03,44. Pe poziția a doua s-au clasat Bianca Perie (SCM Bacău, ciocan, 67.51 m) și Ioan Zăizan (Știința Bacău, 1500 m, 3:46.33), în timp ce pe locul al treilea a venit Nicolae Soare (Știința Bacău, 5000 m, 14:55.92).
Rezultate mai slabe au înregistrat Cristian Vorovenci (CSM Bacău 2010), locul 8 la 800 m (1:52.24) și Lavinia Scurtu (CSM Bacău 2010), locul 10 la prăjină (3.30 m).
Cea mai mare contraperformanță din lotul României i-a aparținut săritorului cu prăjina Bogdan Popa, cel care a ratat de 3 ori la 4.30 m (competiția feminină s-a câștigat cu 4.40 m !) și n-a adus delegației noastre niciun punct.