Judo / Bronz la Cupa României pentru un polițist băcăuan

Agentul șef principal de poliție Mihai Gosav, din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bacău, a obținut bronzul la Cupa României pentru seniori la judo, care s-a desfășurat la Iași de vineri până duminică. Competiția a fost deschisă tuturor sportivilor și a adunat la start 118 băieți și fete din peste 35 de cluburi din țară.
Judoka băcăuan a luptat la categoria 100 de kg și a obținut medalia de bronz după ce l-a învins prin ippon pe vicecampionul național la tineret, un tînăr de 20 de ani, de la Centrul Olimpic Oradea. Obținerea bronzului la această competiție reprezintă cea mai bună performanță internă a sportivului băcăuan, dar și cea mai bună performanță din ultimii 15 ani obținută de seniorii judoka băieți din județul Bacău.
Cupa României pentru seniori la judo a fost și un test pentru polițistul băcăuan, selecționat în lotul României pentru a participa la Campionatul European de Judo, sportivi peste 30 de ani, ce se va desfășura la Paris, în perioada 11-15 iunie a.c.