La un pas de surpriză / CSU Neptun Constanța – Știința Bacău 31-29 (17-13)

Handbalistele de la Știința Bacău au fost la o aruncare distanță de a produce marea surpriză a etapei a XXI-a din Divizia A, pe terenul liderei seriei A. După ce CSU Neptun Constanța a condus la pauză cu 4 goluri, băcăuanele au avut o repriză seundă foarte bună, luând chiar conducerea în minutul 45, 24-23 ! Finalul a fost dramatic, în ultimul minut, la 30-29 pentru gazde, Știința a avut atacul, dar Cornelia Țocu a aruncat în blocaj și pe contraatac Sheiko a stabilit scorul final.
În etapa viitoare, Știința Bacău va juca pe teren propriu sâmbătă, 13 aprilie, cu HM Buzău.

CSU Neptun Constanţa (antrenor: Ion Crăciun): Mihaela Petrescu (2 intervenţii), Iana Sitenko 7 – Alla Sheiko 11 goluri, Nicoleta Rusu 7, Paula Toma 5, Ana Maria Dragut 4, Daniela Arfir 2, Andreea Mărginean 1, Andreea Vasiliu 1, Adina Zlăvog, Oana Ionescu.

Ştiinţa Bacău (antrenor: Ion Arsene): Bianca Anghelescu (14 intervenţii), Loredana Pătraşcu – Lăcrămioara Cîlici 8 goluri, Ana Maria Ciuraru 6, Cornelia Ţocu 4, Mirela Vîlcu 3, Mădălina Roşu 3, Cristina Tat 3, Adina Cârligeanu 2, Paula Ababei, Maria Pavăl, Anca Manole, Alexandra Ciorîţă, Cornelia Vrabie.

Eliminări: 2 – 6 (Toma 21, Rusu 35 – Cârligeanu 14, 30, Roşu 41, Vîlcu 46, Ababei 49, 56).