Aversă de goluri / CSM Bacău – Politehnica Iași 47-32 (24-15)

Puținii spectatori prezenți sâmbătă la Sala sporturilor (boala programărilor meciurilor la ore nefirești a atins și clubul CSM Bacău) au avut ocazia de a urmări o nouă evoluție reușită a tinerei echipe pregătite de Sebastian Hagiu. Chiar dacă au avut un început mai ezitant pe faza de apărare, fapt ce l-a determinat pe antrenorul gazdelor Hagiu să ceară time-out în minutul 12, la 10-8, băcăuanii s-au desprins treptat grație armelor lor forte – contraatac, faza a doua și repuneri rapide. E de-ajuns să amintit că, în primele 30 de minute, CSM Bacău a marcat un singur gol de la 9 metri și acela în ultimele secunde ale reprizei!

În repriza secundă s-a umblat la cutia cu finețuri, au făcut-o handbaliștii băcăuani, le-a urmat exemplul și Sebastian Hagiu, care l-a utilizat câteva minute pe Valeriu Erhan pe post de pivot iar în final l-a trimis în poartă pe sărbătoritul zilei, Marius Bahan, autor a două intervenții îndelung apaludate. Antrenorul gazdelor a utilizat tot lotul și un alt amănunt extrem de interesant este că CSM Bacău a beneficiat în tot jocul de numai două lovituri de la 9 metri, și acelea în ultimele 10 minute. O premieră neplăcută am consemnat în privința arbitrilor buzoieni Velișcă și Vlad, care au ținut cu tot dinadinsul să iasă în evidență cu mai multe decizii anapoda, cea mai caraghioasă fiind sancționarea lui Victor Vartic cu semicerc când handbalistul băcăuan era în aer !

Evoluția scorului: 4-2 (5), 9-6 (10), 13-9 (15), 16-10 (20), 21-13 (25), 24-15 (pauză), 29-16 (35), 34-19 (40), 36-21 (45), 39-26 (50), 43-28 (55), 47-32 (final).

CSM Bacău: Erhan, Bobeică – Bulov (11), Tărîță (10), Bahan (6), M. Bujor (6), Rață (6), Moisă (3), Butnaru (2), Zacaciurin (2), Vartic (1), Liță, Anghelov. Antrenor: Sebastian Hagiu.

Poli Iași: Mitrofan, Pricop, Torică – Albu (6), Ciocoiu (5), Burdun (5), Sabău (5), Negru (3), Sărăcilă (3), Folescu (3), Hîrțan (2), Grosu. Antrenori: Florin Spiridon și Ioan Zepciuc.

3 comentarii la „Aversă de goluri / CSM Bacău – Politehnica Iași 47-32 (24-15)”