Știința MD Bacău – HC Vaslui 41-26 (22-10), în meci de verificare

Cu două zile înainte de debutul Cupei Ligii Profesioniste de Handbal, vicecampioana României a susținut un meci test pe teren propriu, cu divizionara secundă HC Vaslui. Condusă de pe margine de Stelian Bursuc, Știința a început în formula Grigoraș – Bondar, Ghiță (Manea), Rotaru, Novanc, Da Silva, Dospinescu. Cu extremele în foarte bună dispoziție de joc, băcăuanii au câștigat categoric prima repriză, în care Costel Manea a avut două execuții de mare rafinament pe faza de atac. În repriza secundă, Stelian Bursuc a rulat tot lotul, Georgescu (care a jucat inter dreapta) și Ramba au ieșit la rampă cu câteva goluri spectaculoase, însă faza de apărare a lăsat de dorit.

Evoluția scorului: 2-1 (5), 5-3 (10), 9-4 (15), 12-6 (20), 16-9 (25), 22-10 (pauză), 26-13 (35), 30-15 (40), 34-17 (45), 38-22 (50), 40-25 (55), 41-26 (final).

ȘTIINȚA: Grigoraș, Tevzadze – Bondar (7), Novanc (6), F. Dospinescu (5), Ramba (5), Georgescu (4), Da Silva (3), Păunică (3), Iancu (2), G. Bujor (2), Rotaru (1), Manea (1), Ghiță (1), B. Voica (1), M. Bujor. Antrenor: Stelian Bursuc.

HC VASLUI: Pleșca, Cloșcă – Caciuc (7), Soare (4), Nemenco (4), Ifrim (3), Anton (3), Barac (2), Cîmpanu (2), Arbone (1), Moldovanu, M. Dospinescu, Ragea, Rugaci, Eros. Antrenor: Liviu Gugleș.

Amicalul feminin dintre Știința Bacău și Handbal Municipal Buzău a fost amânat pentru joi, de la ora 14.

2 comentarii la „Știința MD Bacău – HC Vaslui 41-26 (22-10), în meci de verificare”