Știința MD Bacău – CSU Suceava 43-34 (23-17), în meci amical

Șirul partidelor de pregătire dintre Știința și CSU Suceava, întrerupt de ceva vreme, s-a reluat cu un joc disputat vineri dimineață, în Sala sporturilor din Bacău. Antrenorii Eliodor Voica și Răzvan Bernicu au profitat de pauza competițională pentru a-și vedea la lucru toți jucătorii și pentru a pregăti ultimele două meciuri ale anului, ce vor avea loc pe 15 și 20 decembrie. Cu excepția primelor 5-6 minute, când la conducere s-au aflat oaspeții, Știința a fost la timona partidei, impunându-se la scor, în condițiile în care ambele formații au rulat întregul lot de jucători. Din echipa băcăuană a lipsit Adrian Sipos, operat din nou la ligamente, și Răducu Tamaș, încă nerefăcut după accidentarea din primăvară.
Știința Municipal Dedeman Bacău va juca în penultima etapă a turului în deplasare, la CSM București, într-o partidă care va avea loc sâmbătă, 15 decembrie, de la ora 18.